سید حسن نصرالله، دبیر کل جنبش مقاومت حزب الله لبنان می‌گوید سرزمین فلسطین باید به صاحبان اصلی آن بازگردد.

سید حسن نصرالله روز جمعه(۱۱ مرداد، ۲ اوت) به مناسب روز جهانی قدس در میان صدها تن از حامیان حزب‌الله گفت آزاد سازی فلسطین باید اولویت نخست سراسر جهان اسلام باشد.

دبیر کل حزب‌الله لبنان افزود در سال‌های گذشته امریکا و هم‌پیمانان این کشور با ایجاد اولویت‌های کاذب برای مسلمانان از جمله جنگ افغانستان، آنان را گمراه کرده‌اند تا توجه جهان را از اسرائیل و خشونت‌های این رژیم علیه مردم فلسطین منحرف کنند.

وی همچنین رژیم اسرائیل را تهدیدی برای موجودیت فلسطین و کل منطقه دانست.

سید حسن نصرالله تصریح کرد: «شاید برخی گمان کنند که نابودی اسرائیل به نفع فلسطین است، اما نابودی این رژیم به نفع همه کشورهای منطقه است. رژیم اسرائیل تهدیدی برای اردن، مصر، سوریه و لبنان است. بنا بر این، محو اسرائیل به سود منافع ملی مردم اردن، سوریه، مصر و لبنان است.»

رهبر جنبش مقاومت حزب‌الله با بیان این که مسلمانان جهان نباید مسئولیت خود را در قبال فلسطین از یاد ببرد، افزود حزب‌الله هرگز از آرمان فلسطین و قدس شریف دست نخواهد کشید.

وی تاکید کرد: «ما به امریکا، اسرائیل و انگلیس و به کشورهای آلت دست آن‌ها در منطقه ‌و به هر دوست و دشمنی می‌گوییم که ما در حزب‌الله فلسطین و مردم فلسطین را رها نخواهیم کرد.»

حضرت امام خمینی، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران، در مرداد سال ۱۳۶۸، آخرین جمعه ماه رمضان هر سال را به عنوان روز جهانی قدس نام‌گذاری کردند و از همه مسلمانان جهان خواستند در این روز علیه رژیم اسرائیل و اشغال سرزمین فلسطین تظاهرات برپا کنند.

مردم فلسطین به دنبال ایجاد دولت و کشور مستقل فلسطینی هستند که مرزهای آن کرانه باختری، بخش شرقی بیت‌المقدس و نوار غزه را نیز در برگیرد. همچنین، مردم فلسطین خواستار خروج رژیم اسرائیل از مرزهای سال ۱۹۶۷ هستند.

سازمان ملل و بسیاری از کشورهای جهان شهرک‌سازی‌های اسرائیل را غیر قانونی می‌دانند، زیرا رژیم اسرائیل پس از جنگ شش روزه در سال ۱۹۶۷ سرزمین‌های فلسطینی را به اشغال خود در آورد. همچنین، ساخت شهرک‌های یهودی‌نشنین نیز بر خلاف کنوانسیون ژنو است که ساخت و ساز در سرزمین‌های اشغالی را ممنوع می‌کند.

با این حال، رژیم تل آویو حتی از بازگشت به مرزهای ۱۹۶۷ و گفت‌وگو درباره مسئله بیت المقدس خودداری می‌کند.