رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید، امریکا با اجرای حملات هوایی مرگبار در ولایت کنر واقع در شرق کشور، حقوق بشر بین‌المللی را نقض کرده است.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان این اظهارات را روز شنبه(۲۴ فروردین) پس از اعلان نتایج تحقیقات دولتی درباره این حمله بیان کرد. بر اساس گزارش گروه تحقیق دولتی افغانستان، در حمله هوایی امریکا به ولایت کنر در ششم آوریل، ۱۱ تا ۱۷ غیر نظامی از جمله ۱۲ کودک و ۴ زن کشته شدند.

رئیس جمهوری افغانستان با تاکید بر این موضوع که نیروهای خارجی فرمان وی را مبنی بر ممنوعیت اجرای حملات هوایی در مناطق مسکونی نقض کرده‌اند، این اقدام را «غیر قابل قبول» توصیف کرد.

کرزی همچنین به مقام‌های دولتی دستور داده است تا فورا کمک ها فوری را برای خانواده‌های قربانیان این حمله ارسال کنند.

بازرسان دولتی افغان، گزارش خود را پس از هم‌کاری با ۷۵ تن از ریش‌سفیدان قبائلی منطقه ارائه کردند.

بنابراین گزارش، حمله هوایی امریکا در پی حمله شبه نظامیان به دفتر سازمان اطلاعات افغانستان انجام شد.

این حمله شبه نظامیان، هم زما با عملیاتی با هدف بازداشت دو تن از فرماندهان شورشی در منطقه شیگال استان کنر انجام شد.

بنابر این گزارش، نیروهای امریکایی به مدت چندین ساعت منازل مسکونی در این منطقه را بمباران کردند.

بنابر این گزارش، بیشتر خانه‌های ساخته شده از چوب و خشت و گل در این حمله ویران شد که در نتیجه تعدادی غیر نظامی کشته شدند.

در دهه گذشته، تعداد زیادی از غیرنظامیان در حملات تحت رهبری امریکا در نقاط مختلف افغانستان جان خود را از دست داده‌اند. حملات مرگبار تحت رهبری امریکا در افغانستان خشم فزاینده افغان‌ها را به همراه داشته است.

واشنگتن ادعا می‌کند، حملات هوایی شبه‌نظامیان را هدف قرار می‌دهد، اما منابع محلی می‌گویند که غیرنظامیان قربانیان اصلی این حملات بوده‌اند.

امریکا و هم‌پیمانان این کشور اکتبر ۲۰۰۱ میلادی، به بهانه مبارزه با تروریسم به کشور افغانستان حمله کردند. گرچه این حمله در ابتدا به سرنگونی رژیم طالبان انجامید اما با گذشت بیش از ۱۱ سال از این جنگ، نیروهای خارجی قادر نبوده‌اند امنیت را در این کشور برقرار کنند.