یک مقام فلسطینی از مخالفت رژیم اسرائیل با آزادی یک اسیر فلسطینی که با وجود وخامت حال، همچنان در اعتصاب غذا به سر می‌برد، خبر داده است.

عیسی قراقع، وزیر فلسطین در امور زندانیان فلسطینی دربند اسرائیل، روز شنبه(۱۳ آوریل، ۲۴ فروردین) به نقل از مقامات اسرائیل گفت، حال سامر عیساوی وخیم است و ممکن است هر لحظه جان دهد.

وزیر امور زندانیان فلسطینی همچنین اعلام کرد، رژیم اسرائیل با آزادی عیساوی که به علت اعتصاب غذا با خطر مرگ مواجه است، مخالفت کرده و از انتقال وی به کرانه باختری رود اردن نیز امتناع می‌کند.

قراقع در اظهارات اخیر خود تاکید کرد، فلسطینی‌ها از تل‌آویو خواسته‌اند عیساوی را به طور موقت آزاد و وی را به کرانه باختری منتقل کند.

وزیر امور زندانیان فلسطینی گفت: «ما پیشنهاد داده‌ایم آنان(اسرائیلی‌ها)، وی را برای مدتی به رام الله منتقل کنند، اما آنان مخالفت کرده‌اند… ما[حتی] موافقیم وی چند ماه برای درمان به اروپا اعزام و سپس بازگردانده شود، اما آنان امتناع کرده‌اند.»

سامر العیساوی و بیش از هزار زندانی دیگر در توافق تبادل اسرا میان اسرائیل و جنبش فلسطینی حماس در سال ۲۰۱۱ میلادی، آزاد شد، اما رژیم اسرائیل چند ماه بعد در جولای ۲۰۱۲ میلادی وی را دستگیر و زندانی کرد.

این فلسطینی ۳۳ ساله در بیش از هشت ماه گذشته به طور متناوب در اعتراض به برخورد ظالمانه رژیم اسرائیل با اسرای فلسطینی و اقدام تل‌آویو برای ادامه بازداشت اداری وی، اعتصاب غذا کرده است.

بازداشت اداری، یکی از اقدامات جنجالی تل آویو است که به مقام‌های اسرائیلی اجازه می‌دهد فلسطینیان را بدون تفهیم اتهام یا برگزاری محاکمه تا شش ماه زندانی کنند. دوره حبس این زندانیان برای مدت‌زمان نامحدود قابل تمدید است.

سلامت عیساوی به سبب اعتصاب غذای طولانی به شدت به خطر افتاده است و وی هم اکنون در بیمارستانی در اسرائیل بستری است.

این درحالی است که در اوایل ماه جاری(آوریل ۲۰۱۳ میلادی)، میسره ابو حمدیه، فلسطینی ۶۴ ساله که به سرطان حنجره مبتلا بود، در یکی از زندان‌های رژیم اسرائیل به علت سهل‌انگاری رژیم اسرائیل و نبود مراقبت‌های لازم پزشکی، جان باخت و خشم و اعتراض فلسطینی‌ها را برانگیخت.

در همین حال، یک گروه حقوق بشر موسوم به «پزشکان حامی حقوق بشر در اسرائیل» Physicians for Human Rights - Israel، روز پنج‌شنبه(۱۱ آوریل، ۲۲ فروردین) از «سرویس زندانیان اسرائیل»(IPS) انتقاد و آن را به نقض اصول اخلاقی پزشکی و قوانین بین‌المللی متهم کرد.

به گفته منابع آگاه فلسطین، بیش از چهار هزار و پانصد اسیر فلسطینی بدون محاکمه و یا هرگونه تفهیم اتهام در زندان‌های اسرائیل حبس شده‌اند و در معرض نقض حقوق بشر از جمله شکنجه در زمان بازجویی، قرار دارند.