وزارت خارجه سوریه از شورای امنیت سازمان ملل خواست که گروه شبه‌نظامی جبهه النصرة را به عنوان یک گروه تروریستی وابسته به القاعده در فهرست سیاه قرار دهد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه،(سانا) وزارت خارجه سوریه در نامه‌های جداگانه خطاب به " بان کی مون "، دبیر کل سازمان ملل و شورای امنیت اعلام کرد که دمشق از سازمان ملل انتظار دارد که نقش خود در تامیم امنیت جهانی را تمام و کمال انجام دهد و این گروه مورد حمایت خارجی را در فهرست گروه‌های تروریستی جای دهد.

گروه النصرة، یک گروه شبه‌نظامی مورد حمایت خارجی که در سوریه علیه دولت اسد می‌جنگد، رسما به " ایمن الظواهری "، رهبر القاعده اعلام بیعت و وفاداری کرده است. " ابومحمد الجولانی "، رهبر گروه النصرة، با انتشار یک پیام ویدئویی در روز چهارشنبه اعلام کرده است که این گروه با رهبر القاعده بیعت کرده است.

این اظهارات یک روز پس از آن ممطرح شد که ابوبکر البغدادی رهبر دولت اسلامی عراق وابسته به گروه القاعده اعلام کرد که این گروه با جبهه النصرة در سوریه ادغام می‌شود تا بتواند در بحران سوریه بیشتر ایفای نقش کند.

بغدادی در یک پیام ضبط شده اعلام کرد: «اکنون وقت آن رسیده است که برای جبهه مردمی شرق مدیترانه و جهان روشن شود که جبهه النصرة یک شاخه از دولت اسلامی در عراق است.»

وزارت خارجه سوریه در ادامه افزود که این قبیل بیانیه‌ها، هشدارهای اولیه دمشق در مورد ارتباط گروه‌های مسلح تروریستی و القاعده را ثابت می‌کند.

علاوه براین در نامه‌های وزارت خارجه سوریه به سازمان ملل خطرات بی‌توجهی جامعه بین‌الملل به جنایاتی را که گروه تروریستی جبهه النصره و دیگر متحدانش از جمله ارتش آزاد سوریه در این کشور مرتکب می‌شوند، گوشزد کرده است.

غرب به دلیل رفتارهای دوگانه در قبال گروه‌های تروریستی به شدت مورد انتقاد قرار دارد.

در حالی که گروه‌های وابسته به القاعده در فهرست‌های تروریستی قرار می‌گیرند و از سوی سازمان ملل تحریم می‌شوند، شبه‌نظامیان سوریه بویژه افرادی که به گروه جبهه النصرة وابسته هستند، همه گونه کمک‌های نظامی و سیاسی از غرب دریافت می‌کنند.

جبهه النصرة در پشت بسیاری از بمب‌گذاری‌های خونین در سراسر سوریه از زمان آغاز خشونت‌ها در ماه مارس است که بیشتر غیرنظامیان و نهادهای دولتی را مورد هدف قرار می‌دهد.