نگرانی از فقدان شفافیت در رابطه با امور مالی مساجد در اروپا و نفوذ مالی عربستان سعودی روی مسلمانان کشورهای اروپایی

 به گزارش خبرگزاری مسلم پرس، نمایندگان پارلمان اروپا نگرانی‌شان را از فقدان شفافیت در رابطه با بودجه و امور مالی مساجد و سازمان‌های اسلامی در اروپا و نفوذ مالی عربستان سعودی روی مسلمانان اروپا ابراز کردند.

دوریس فیالا، عضو شورای ملی و معاون رئیس هیئت سوئیس در مجمع پارلمانی شورای اروپا، با اشاره به این مسئله گفت: ساده‌لوحانه است که بگوییم مسائل اقتصادی مساجد سوئیس هیچ مشکلی ندارد. ما اصلا خبر نداریم چه کسانی در کجا سرمایه‌گذاری کرده‌اند و هیچ شفافیتی در این رابطه وجود ندارد.

سعیده کلر مثالی رییس بازار گفتگو برای اسلامی پیشرفته گفت: مبالغ هنگفتی پول از کشورهای عربستان سعودی، امارات متحده عربی، قطر، کویت و ترکیه به سوئیس فرستاده می‌شود.

وی اعلام کرد که یکی از این اسپانسرها، جامعه مسلمانان جهان در عربستان سعودی است که وهابیت و سلفیت را در میان مسلمانان اروپا ترویج می‌دهد.

در همین راستا حوادث اخیر در مساجد وینترتور و ژنو نیز نگرانی‌ها را بیشتر کرده است.

کارل وریچکن، روزنامه نگذار فرانسوی با تاکید بر اینکه اروپایی‌ها تحریک خشونت، افراط‌گرایی و گسترش وهابیت را توسط واعظان سعودی در مساجد اروپا را دست کم گرفته‌اند گفت: صدای اعتراض علیه واعظان افراط‌گرای وهابی بلند شده که از طریق مسجد بزرگ عربستان از بروکسل و مرکز اسلامی مولنبیک، بسیاری جوانان را افراط گرا کرده و برای جنگ در سوریه استخدام می‌کنند.

وی افزود: نخست نقش شیطانی عربستان سعودی و قطر در چند دهه گسترش ایدئولوژی سلفیت و وهابیت و تامین مالی سازمان‌های تروریستی که دولت‌های بریتانیا، فرانسه و آمریکا چشم‌شان را به روی آن بسته‌اند باید مشخص و ریشه کن شود.

منبع: حوزه نیوز