یک روزنامه مصری در اقدامی بسیار عجیب شاه عربستان را به دلیل عمل نکردن به توصیه‌های برادرش به باد انتقاد گرفت و او را «خائن» توصیف کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، در ادامه اختلافات عربستان و مصر، روزنامه مصری «الانباء» در اقدامی عجیب، در شماره روز سه‌شنبه خود، حمله شدید‌اللحن و بی‌سابقه‌ای به پادشاه عربستان کرد.

این روزنامه با تیتر بزرگ «جلالة الخائن»، شاه سعودی، ملک سلمان را خائن به وصیت برادرش عبدالله توصیف و به سه گام بزرگ ضدمصری دولت سعودی اشاره کرد.

این روزنامه سه گام ضدمصری عربستان را در زیر تیتر اصلی روزنامه چاپ کرد و نوشت که سلمان خائن است زیرا:

اول: به وصیت‌های برادرش عمل نکرد و ارسال نفت [به مصر] را قطع کرد.

دوم: شورای همکاری خلیج [فارس] در بیانیه خود قاهره را محکوم کرد. (اشاره به ممانعت شورای همکاری از ذکر نام قطر در خصوص انفجار کلیسایی در قاهره)

سوم: شاه سعودی مشاور خود را برای بازدید از سد النهضة در اتیوپی و حمایت از آن، به این کشور اعزام کرد.

گفته می‌شود حمایت عربستان از سد النهضة بر سر رود نیل در اتیوپی، تهدیدی برای امنیت ملی مصر به شمار می‌رود زیرا دریافتی مصر از آب نیل را محدود می‌کند و علت تنشی میان آدیس آبابا و قاهره به شمار می‌رود.

اختلافات مصر و عربستان در دوره ملک سلمان افزایش یافته است. مصر جز در حرکتی ظاهری، ائتلاف سعودی در یمن را همراهی نکرد و اکنون دیدگاهی کاملا مخالف با عربستان در پرونده سوریه دارد.

این روزنامه همچنین «یوسف القرضاوی» روحانی سلفی ساکن قطر و حامی گروه «اخوان المسلمین» را که دولت عبدالفتاح السیسی را دولت کودتا می‌داند، «شیطان» توصیف کرد.

 

این اولین هجمه و انتقاد شدید روزنامه‌های مصری از عربستان به دلیل سیاست‌های ریاض نیست. پیشتر در اکتبر گذشته، روزنامه الوطن مصر که به نزدیکی به نهادهای حاکمیتی معروف است، اعلام کرد که عربستان از گروههای تروریستی و افراطی در منطقه حمایت می‌کند؛ واقعیتی که کمتر رسانه‌ عربی در منطقه به صراحت آن را بیان میکند.

الوطن با تیتر «عربستان بهای حمایت از تروریسم و گروههای خشونتگرای مسلح را می‌پردازد»، نوشت که با روی کار آمدن سلمان، به جای عبدالله بن عبدالعزیزی (شاه سابق عربستان) این کشور از تروریست‌ها در منطقه حمایت کرده است.

منبع:فارس