جانشین فرماندۀ کل بسیج مردمی عراق، عربستان سعودی را خاستگاه و مادر تروریسم دانسته است.

به گزارش خبرگزاری مسلم پرس،جانشین فرماندۀ کل بسیج مردمی عراق، عربستان سعودی را خاستگاه و مادر تروریسم دانسته است.

ابو مهدی المهندس، جانشین فرماندۀ کل بسیج عراق، روز شنبه تصریح کرد گروههای تروریستی داعش و القاعده، محصول عربستان هستند و کمپین رسانه‌ای و روانی داعش تا حدی از سوی ریاض تامین می‌شود.

المهندس خاطر نشان کرد عملیات آزادسازی موصل از اشغال تروریستهای تکفیری تا حدی زمان‌بر خواهد بود چرا که ستیزه‌جویان تروریست از چند منبع خارجی، به‌ویژه آمریکا، اطلاعات دریافت می‌کنند.

 

قائم مقام فرماندۀ کل بسیج عراق در ادامه از پشتیبانی ایران در نبرد عراق علیه تروریسم تقدیر کرد و افزود اگر بغداد از تهران درخواست کمک نکرده بود، ارتش عراق هرگز به موصل نمی‌رسید.

المهندس تاکید کرد هدف یگانهای بسیج مردمی عراق، تنها عقب راندن داعشی‌ها نیست بلکه به دنبال نابودی آنهاست.

سرکرده‌های داعش اموال این گروه را می‌دزدند و از موصل فرار می‌کنند

هم‌زمان با ادامۀ عملیات گستردۀ نیروهای عراقی برای آزادسازی موصل، پنج تن از سرکرده‌های داعش اموال این گروه تروریستی را دزدیده و به سمت سوریه متواری شده‌اند.

بر اساس گزارش‌های منتشرشده، یک منبع محلی در استان نینوا روز شنبه گفت: «پنج تن از سرکرده‌های اصلی داعش از جمله ابو البراء القحطانی، مسئول دیوان امور اموال داعش، پس از غارت میلیون‌ها دلار از اموال داعش که بیشتر مختص حقوق عناصر این گروه بوده‌است، متواری شده‌اند.»

به گفته این منبع، داعش گروهی از نیروهایش را مامور تعقیب، دستگیری و اعدام فوری افراد متواری کرده است.

وی همچنین گفت این پنج نفر عرب و بیگانه بوده و به سمت تلعفر گریخته‌اند تا از آنجا وارد خاک سوریه شوند.

این در حالی است که با ادامۀ عملیات آزادسازی موصل، عرصه بر تروریست‌ها تنگ‌تر شده و پیشروی نیروهای عراق به سمت موصل، ترس و وحشت تروریست‌های داعش را بر انگیخته است.

 

نبرد سنگین و خانه به خانۀ نظامیان عراق در شرق موصل

منابع عراقی از نبرد سنگین نیروهای این کشور با تروریست‌های داعش در عملیات آزادسازی شهر موصل خبر داده‌اند.

درگیری سنگین در شرق موصل با توجه به تلاش داعش برای جلوگیری از پیش‌روی نیروهای عراقی در این شهر ادامه دارد.

ستیزه‌جویان تروریستی داعش در نبرد با نیروهای عراقی از خودروهای بمب‌گذاری‌شده، شلیک خمپاره و تک تیراندازها استفاده می‌کنند.

صباح النعمان، سخنگوی نیروهای مبارزه با تروریسم در عراق، نبرد در شرق موصل را سنگین و خانه به خانه دانسته است.

ابومهدی المهندس، جانشین فرماندۀ کل یگانهای بسیج مردمی عراق، نیز گفته است: «این اخبار که عناصر داعش ترسو هستند و به سادگی فرار می کنند، نادرست است. آن ها به سختی با ما می‌جنگند. آن ها صدها نیروی انتحاری دارند و نیروهای خود را با تفکر تکفیری تربیت کرده‌اند. عناصر بعثی هم که به شدت ورزیده بودند، ستون فقرات داعش را تشکیل می دهند.»

نیروهای عراقی همچنین به مواضع تروریست‌های داعل در شهرستان حمام العلیل که در امتداد رود دجله در حدود 15 کیلومتری جنوب موصل قرار دارد، حمله کرده‌اند.

بر اساس گزارش‌های منتشرشده، نظامیان ارتش عراق با پشتیبانی یگانهای بسیج مردمی و نیروهای کردتبار پیشمرگ، در ادامۀ عملیات گسترده‌ای که 17 اکتبر (26 مهر 1395) برای آزادسازی موصل آغاز شده است، تقریباً از همۀ محورها در حال پیشروی هستند و به آخرین مقر داعش در عراق نزدیک می‌شوند.

نظامیان عراق در هفتۀ اخیر موفق شده‌اند برای نخستین‌بار از ژوئن 2014، از محدودۀ موصل عبور کنند و وارد این شهر شوند.

گروه تروریستی داعش ژوئن 2014 (تابستان 1393) با پیشروی در عراق کنترل بخش‌هایی از شمال و غرب این کشور عربی را در اختیار گرفت.

نیروهای عراقی با پشتیبانی نیروی هوایی موفق شده‌اند بخش‌های قابل توجهی از این مناطق را از تصرف این گروه تروریستی آزاد کنند.

حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق، وعده داده است موصل، دومین شهر بزرگ این کشور، تا پایان سال جاری میلادی به طور کامل آزاد شود.

منبع:presstv