«آمریکا» اعلام خبر راه اندازی سامانه سپرموشکی دراروپا را چنین توجیه کرد که خطر «ایران» و«کره شمالی»، قاره اروپا را تهدید می کند،اما پس ازحل پرونده هسته ای ایران و اتخاذ اقدامات تنبیهی علیه «کره شمالی»، دیگر توجیهی باقی نمی ماند.

مسلم پرس؛ "اسپوتنیک" در مقاله ای به قلم "نزار بوش" نوشت: «آمریکا» اعلام خبر راه اندازی سامانه سپر موشکی در اروپا را چنین توجیه کرد که  خطر «ایران» و «کره شمالی»، قاره اروپا را تهدید می کند، اما پس ازحل موضوع پرونده هسته ای ایران و اتخاذ اقدامات تنبیهی علیه «کره شمالی» در شورای امنیت، دیگر توجیهی برای راه اندازی سامانه سپر موشکی «امریکا» در «اروپا» نمی ماند.

 پس «ناتو» با تکیه برچه استدلال و دلایلی اقدام به راه اندازی سامانه سپر موشکی در قاره اروپا کرده است؟ «آمریکا» همچنان بر راه اندازی این سامانه موشکی در کشورهای اروپایی هم مرز با «روسیه» اصرار دارد. دلیل آن را می توان در یک موضوع خلاصه کرد و آن اینکه، این سامانه موشکی، فدراسیون «روسیه» را مورد هدف قرار داده است. علاوه بر این اقدام، «ناتو» نیروهای خود را در کشورهای اروپایی حوزه بالتیک در مرز «روسیه» مستقر نموده و هر از گاهی مانورهای نظامی اجرا می کند.

البته روسیه به عنوان یک ابرقدرت و یکی از کشورهای اصلی مسئول امنیت و برقراری توازن در مسائل بین المللی نمی تواند نسبت به اقدامات «ناتو» و «آمریکا» در مرزهای خود بی تفاوت باقی بماند. پس ناگزیر، تدابیر لازم را جهت حفظ امنیت ملی خود که در صورت بروز هر گونه اخلالی در آن، بازتاب های فراوانی در سطح بین المللی و جهانی خواهد داشت، به کار خواهد بست.

«سرگئی شایگو» وزیر دفاع «روسیه» در جلسه فرماندهان وزارت دفاع این کشور در پاسخ به اقدامات و فعالیت های «ناتو» و اعلامیه «آمریکا» مبنی بر راه اندازی سامانه سپر موشکی در مرز با «روسیه»، اعلام کرد: وزارت دفاع، اقدامات لازم را مبارزه با افزایش توان نیروهای «ناتو» حاضر در نزدیکی مرزهای «روسیه» از طریق تشکیل دو گروه جدید در منطقه نظامی غربی و یک گروه در منطقه نظامی جنوب تا پایان سال جاری اتخاذ خواهد کرد.

وزیر توضیح داد که در حال حاضر پایگاهها برای استقرار تشکیلات نظامی جدید مجهز خواهند شد به گونه ای که زیرساخت های مدرن و جدید، امکان ایجاد ساختمان های میدانی را برای این گروه در عرض یک ماه فراهم می کند.

«دیمیتری پسکوف»، سخنگوی ریاست جمهوری «روسیه» گفت:  که وی برنامه های راه اندازی سامانه سپر دفاعی «ناتو» در اروپا را به همه مسئولان ذیربط در وزارت دفاع «روسیه» ابلاغ کرده و این وزارتخانه تمام تدابیر لازم و مطمئن را برای حفظ امنیت «روسیه» اتخاذ می کند.  

شایان ذکر است که فرماندهان «آمریکا» و «ناتو» ضرورت استقرار سامانه سپر موشکی را چنین بیان می کنند که امکان حمله موشکی «ایران» به اروپا و آمریکا وجود دارد و همچنان به این تردید دامن میزنند که آیا  "سپر ضد موشکی" آنها روسیه را تهدید نمی کند.

باید هشدار داد که «آمریکا» دست از جنگ با «روسیه» بر نمی دارد اما با روش های جدید و از طریق حمایت از گروههای تروریستی و فاشیستی اقدام می کند. همان گونه که آتش جنگ در «اوکراین» را به راه انداخت در حالیکه هدف اصلی، «روسیه» بود.

باید گفت که ارتش «روسیه» مجهز به سلاح های مدرن و بسیار پیچیده از جمله هواپیما، تانک، کشتی های جنگی، موشک، ماهواره ها و تکنیک هایی ازنسل پنجم است که با سلاح های آمریکایی و غربی مطابقت داشته و حتی از نظر نوعی و کیفی نیز از آنها پیشرفته تر است. این موضوع در تجربه سلاح های «روسیه» در «سوریه» علیه گروههای تروریستی اثبات شده است .

پاسخ «روسیه» فقط به توسعه سلاح محدود نبوده بلکه همچنان آزمایش های ناگهانی که آمادگی یگان های نظامی روسیه را برای انجام وظایف محوله نشان می دهد، ادامه دارد، وظایفی چون، واکنش های هر روزه علیه جنگهای تحریک شده از سوی«آمریکا» و «ناتو» به دست گروههای تروریستی در «سوریه» و «فاشیستی» در اروپا.

با توجه به آنچه گذشت چنین بر می آید که نیروهای روسیه باید هر لحظه در آماده باش کامل به سر برند. «سرگئی شایگو» از فرماندهان نظامی خواست تا نیروهای خود را برای برگزاری مانور در مناطق شمالی قفقاز و شبه جزیره «کریمه» آماده سازند.

با مطالعه تاریخ روسیه، می توان گفت که روسیه در هیچ جنگی ضرر نکرده است و سربازان روسی همیشه و همچنان نمود مکتب وطن پرستی و شجاعت در دفاع از وطن خویش در مقابل جنگهای طراحی شده از سوی آمریکا به دست گروههای تروریستی و فاشیستی هستند. پایان این جنگ ها پیروزی روسیه و افزایش صبر و تحمل و خلاقیت مردم این کشور در مقابل تجاوز دشمن خارجی می باشد.