رئیس جمهوری اسلامی افغانستان به تمایل کشورش برای افزایش مبادلات تجاری و سرمایه‌گذاری با ایران اشاره کرد و گفت: به دنبال ایجاد شبکه ترانزیت و خطوط انرژی هستیم و گمرکات جدید مرزی تا سه ماه آینده در مرز ایران راه اندازی می‌شود.

به گزراشمسلم پرس، دکتر محمد اشرف غنی رئیس‌جمهور افغانستان صبح امروز در رأس هیاتی به همراه سه وزیر خارجه، وزیر معادن و وزیر دارایی افغانستان در اتاق بازرگانی ایران در تهران حضور یافت و ظرفیت‌های مهم اقتصادی کشورش را برای توسعه روابط تجاری با ایران و همکاری متقابل با ایران اعلام کرد.
افغانستان به عنوان کشور مسلمان همسایه شرقی ایران و فارسی زبان است که سابقه دیرینه دوستی، اشتراک فرهنگی، زبانی و دینی با جمهوری اسلامی دارد و مصمم به افزایش مبادلات فرهنگی، تجاری و سرمایه‌گذاری با جمهوری اسلامی ایران است.
محمد اشرف‌ غنی گفت: عمده منابع افغانستان بر ۵ محور متمرکز است که نخستین آن موقعیت استراتژیک افغانستان بین آسیای مرکزی، جنوبی، غربی و شمالی است که می‌تواند در صورت ایجاد زیرساخت‌ها و شبکه حمل و نقل به بزرگ‌ترین قدرت اقتصادی جهان در آسیا بدل شود.
وی با اشاره به اینکه قدرت اقتصادی جهان در آسیا در حال تشکیل است، اما تکمیل نیست تصریح کرد: اگرچه افغانستان از لحاظ موقعیت در قلب آسیا قرار گرفته اما از لحاظ بنایی و زیرساخت‌ها هنوز آماده نیست و می‌تواند به چهارراه آسیایی جدید بدل شود.
رئیس‌جمهور افغانستان با بیان اینکه برای نخستین بار اصلاح زیربنایی ملی افغانستان را در دستور کار قرار داده‌ایم خاطرنشان کرد: اگر این زنجیره تکمیل شود ایران مستقیما به چین وصل خواهد شد و ما کریدوری برای اتصال آسیای جنوبی به آسیای غربی و شمالی خواهیم بود.

فساد اداری مهم‌ترین مانع توسعه / دولت ما خواهان شفافیت است
به گفته محمد اشرف‌ غنی افغانستان با موانع بنیادین مانند نداشتن نرم‌افزار گمرکات، ترانزیت و نرم‌افزار مدیریتی روبه‌رو است و در کنار آن فساد اداری بزرگ‌ترین مانع همکاری محسوب می‌شود که ما آن را تحمل نمی‌کنیم.
وی همچنین از فعالان اقتصادی بخش خصوصی ایران خواست تا مذاکرات را برای ورود به بازار افغانستان آغاز کنند و در این بین اگر هر یک از طرفین افغان درخواست رشوه یا حق‌السهم برای اجرای پروژه در این کشور شدند آن را سریعا به ما اعلام کنند چراکه ما به دنبال ایجاد شفافیت هستیم.
محمد اشرف غنی در بخش دیگری از سخنان خود به این نکته اشاره کرد که اگرچه آمار رسمی از حجم مبادلات تجاری بین ایران و افغانستان نداریم اما واردات از ایران به افغانستان ۳۰ برابر صادرات به این کشور است و از طرف دیگر به دنبال رسمیت بخشیدن به تجارت رسمی بوده تا جلوی قاچاق کالای بی‌کیفیت گرفته شود، چرا که قاچاق چیزی جز ضرر برای ایران و افغانستان در پی ندارد.

تقویت گمرکات مرزی بین ایران و افغانستان / راه اندازی مرز یزدان به زودی
رئیس‌جمهور افغانستان از تقویت گمرکات رسمی بین ایران و افغانستان خبر داد و افزود: بنا داریم تا ظرف سه ماه آینده با ایجاد گمرکات جدید از جمله مرز یزدان روند مبادلات تجاری بین دو کشور را تسهیل کنیم چراکه معتقدیم مناسبات نباید در حد حرف باقی بماند و مایلیم بخش خصوصی دو کشور ناظر بر عملکرد دولت‌ها باشد.
وی همچنین از ایجاد اتاق مشترک ایران و افغانستان در کابل استقبال کرد و گفت: تشکیل این اتاق می‌تواند به بررسی مشکلات اقتصادی بین دو کشور کمک کرده و مشکلات را از پیش پا بردارد.
محمد اشرف غنی همچنین با بیان اینکه اینکه طی ۱۳ سال اخیر فرهنگ استفاده غلط از آب و منابع زمینی سبب شده تا نیمی از زمین‌های زراعی این کشور بدون استفاده باقی بماند خاطرنشان کرد: سالانه ۴ میلیارد دلار مواد غذایی مورد نیاز افغانستان را وارد می‌کنیم، در حالی که سرمایه‌گذاری در بخش تولید می‌تواند ما را به صادرکننده محصولات کشاورزی تبدیل کند.
وی از وزارت جهاد کشاورزی ایران و فعالان بخش خصوصی ایرانی خواست تا با ایجاد زنجیره ارزش افزوده در این زمینه با دولت افغانستان همکاری کنند.
رئیس‌جمهور افغانستان این را هم گفت که دولتش تمایلی به تولید و صادرات هروئین، تریاک و مواد مخدر ندارد چراکه چیزی جز اقتصاد جرمی(فساد) نبوده و خطر مشترکی برای ایران و افغانستان محسوب می‌شود.
وی تربیت نیروی انسانی ماهر در کشورش را از دیگر مواردی عنوان کرد که می‌تواند به کاهش هزینه‌های پروژه‌ها کمک کند چراکه اکنون دانشگاه‌های این کشور نیروی متخصص مورد لزوم را تربیت نکرده و پولی که نیروی کارگر ساده از خارج کشور روان می‌کند حاکی از ناکامی دولت در ایجاد سرمایه انسانی است.

راه اندازی خط ترانزیت از چابهار تا هرات
محمد اشرف غنی ایجاد خط حمل و نقل و ترانزیت قابل اعتماد را یکی دیگر از مسائلی برشمرد که می‌تواند به رونق‌دهی افغانستان کمک کند و افزود: چابهار برای ما بسیار حائز اهمیت است چراکه از چابهار تا هرات می‌توان خط حمل و نقل دو طرفه ایجاد کرد که منافع آن به طور مشترک به نفع ایران و افغانستان است.

افغانستان تا ۱۰ سال آینده بزرگترین صادرکننده مس، ‌آهن و طلا می‌شود
وی در لابه لای سخنان خود در مورد ظرفیت معادن مس و آهن این کشور نیز گفت: معادن مس شیلی رو به اتمام است و طی برنامه‌ریزی‌هایی که داریم ظرف ۱۰ سال آینده به بزرگ‌ترین صادرکننده مس و آهن در دنیا تبدیل خواهیم شد و در سال‌های نزدیک صادرات عمده بازار طلا را در دست خواهیم گرفت.

پرهیز افغان‌ها از خام فروشی / به دنبال ایجاد زنجیره ارزش افزوده‌ایم
رئیس‌جمهور افغانستان مشکل نبود خط زنجیره ارزش افزوده را یکی دیگر از مسائل اقتصادی افغانستان عنوان کرد و گفت: ما نمی‌خواهیم به صادرکننده مواد خام تبدیل شویم بلکه با استفاده از تجربیات ایرانی‌ها در پی ایجاد ارزش افزوده هستیم و هر سرمایه‌گذاری که در این زمینه با ما همکاری کند مورد توجه خاص دولت افغانستان قرار خواهد گرفت. چراکه تجربه کشورهای دیگر نشان داده که نفت، گاز و معادن اگرچه یک فرصت است، اما در صورتی که از آن استفاده معقول نشود موجب هدررفت سرمایه‌های آن کشور می‌شود.
وی بر این نکته هم تاکید کرد که اگر مردم افغانستان این شرایط سخت را تا چند سال دیگر تحمل کنند، برنامه ما برای آسایش تا ۴۰۰ سال آینده و نه ۴ سال خواهد بود.

ضعف افغانستان در جذب سرمایه گذاری / تجار افغان به جای تجارت سرمایه‌گذاری کنند
وی با انتقاد از روند استفاده از پول و سرمایه‌گذاری توسط مردم کشورش در افغانستان گفت: اکثریت مردم افغانستان اگرچه پول دارند ولی این پول تبدیل به سرمایه و تولید نشده و هدفمان این است که تجار ما تا ۵ سال آینده به سرمایه‌گذار تبدیل شوند که شاید یکی از مشکلات فساد اداری باشد.
وی همچنین از تشکیل اداره اراضی در کشورش خبر داد و گفت: از این پس واگذاری زمین تنها از طریق یک دستگاه در افغانستان انجام می‌شود چراکه در ۱۳ سال گذشته زمین‌های ما به جای آنکه منبع تولید باشند به منبع فساد تبدیل شده‌اند.
تقویت سیستم بانکی از دیگر مسائلی بود که رئیس‌جمهور افغانستان بر آن تایید کرد و گفت: ما فقط بخش خصوصی را عامل رشد نمی‌دانیم بلکه می‌خواهیم تفاهم‌نامه‌ای روشن و لازم بین دولت‌ها و بخش خصوصی ایجاد شود تا کارها به صورت مشترک پیش برود و از طرف ایرانی می‌خواهیم تا شریک ما در رشد و پیشرفت افغانستان باشد.
صدور ویزای تجاری کثیرالمسافرت برای بازرگانان دو کشور نکته دیگری بود که رئیس‌جمهور افغانستان به آن اشاره کرد و گفت: به سفیر افغانستان توصیه می‌کنیم که ویزای کثیرالمسافرت یک تا دو ساله را برای تجار ایرانی صادر کند و به طور متقابل این را از طرف ایرانی خواستاریم.

راه اندازی نخستین پروژه انتقال برق از قزاقستان تا پاکستان
محمد اشرف غنی همچنین ایجاد خطوط سراسری فیبر نوری، لوله گاز، آب، برق و شبکه سراسری خط آهن را از دیگر برنامه‌های دولتش عنوان کرد و افزود: در همین راستا نخستین پروژه بزرگ انتقال برق از آسیای مرکزی به آسیای میانه از قزاقزستان به پاکستان به ارزش یک و نیم میلیارد دلار آغاز شده است.
وی اظهار امیدواری کرد تا ایران با ایجاد شبکه سراسری برق در افغانستان بتواند مازاد برق خود را به منطقه‌ صادر کند.

منبع: فارس