رهبر انقلاب اسلامی ایران در دیدار رئیس جمهوری اسلامی افغانستان با تأکید بر ضرورت اراده و تصمیم به تقویت همکاری و همدلی میان ایران و افغانستان خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها و برخی کشورهای منطقه، ظرفیت‌های افغانستان را نمی‌شناسند و موافق همدلی و همکاری‌های دو کشور نیز نیستند، اما ایران، امنیت و پیشرفت همسایه‌ی خود افغانستان را، امنیت و پیشرفت خود می‌داند.

به گزارشمسلم پرسو به نقل از khamenei. ir، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی ایران عصر روز گذشته(یکشنبه) در دیدار با آقای " محمد اشرف غنی " رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان با اشاره به ارتباطات و اشتراکات فرهنگی و تاریخی فراوان میان دو کشور، نقش عالمان و ادیبان افغانستان در رشد و ترویج معارف اسلامی و زبان فارسی را بسیار برجسته خواندند و افزودند: افغانستان، علاوه بر منابع انسانی و فرهنگی غنی، منابع طبیعی سرشاری نیز دارد، که مجموعه این ظرفیت‌ها و اشتراکات باید در خدمت ارتقای سطح همکاری‌های دو کشور قرار گیرد.
آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر ضرورت اراده و تصمیم به تقویت همکاری و همدلی میان ایران و افغانستان خاطرنشان کردند: البته آمریکایی‌ها و برخی کشورهای منطقه، ظرفیت‌های افغانستان را نمی‌شناسند و موافق همدلی و همکاری‌های دو کشور نیز نیستند، اما ایران، امنیت و پیشرفت همسایه‌ی خود افغانستان را، امنیت و پیشرفت خود می‌داند.
ایشان همچنین با یادآوری پیشرفت‌های فراوان ایران در بخش‌های مختلف علمی، فناوری، فرهنگی و دیپلماسی به عنوان زمینه‌های همکاری دو کشور، گفتند: مسائل میان دو کشور از قبیل «مهاجرین، آب، حمل‌ونقل و امنیت» نیز همگی قابل حل هستند و باید همه‌ی این مسائل را با جدیت و در قالب یک جدول زمان‌بندی شده، بررسی و حل کرد.
آیت‌الله خامنه‌ای در خصوص لزوم حل مسئله‌ی مهم مهاجرین، با اشاره به تحصیل صدها هزار نفر از مهاجرین افغانستانی در مقاطع مختلف تحصیلی ایران، گفتند: مردم افغانستان بسیار با استعداد و هوشمند هستند و این استعداد در کسب دانش، باید به‌درستی به کار گرفته شود، زیرا تحصیل‌کردگان افغانستانی برای بازسازی کشور شما مورد نیاز هستند.
رهبر انقلاب اسلامی ایران، همچنین تهران را خانه‌ی برادران افغانستانی خواندند و با اشاره به ارتباطات و دوستی‌های پایدار و قدیمی با دولت همسایه، اظهار امیدواری کردند روز به روز موفقیت‌ها و توانایی‌های داخلی دولت و ملت افغانستان افزایش یابد.
در این دیدار که آقای روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران نیز حضور داشت، آقای محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری افغانستان با ابراز خرسندی از سفر خود به تهران، به پیوند تاریخی و فرهنگی عمیق و کهن میان ایران و افغانستان اشاره و خاطرنشان کرد: هدف ما این است که افغانستان به مرکز مواصلاتی در منطقه تبدیل شده و هویت سابق خود را به عنوان چهارراه ارتباطی در منطقه بازیابی کند.
رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان با بیان اینکه اکنون با خطرات مشابه و فرصت‌های مشترکی میان ایران و افغانستان روبرو هستیم، گفت: اراده‌ی سیاسی ما بر پایه‌ی گسترش مناسبات دوجانبه است و باید برای تقویت مشترکات و نقاط مثبت بین دو کشور تلاش کنیم.
وی هدف سیاست‌های دولت افغانستان را تبدیل تضادها و درگیری‌های داخلی به نقاط همکاری بیان کرد و در خصوص روابط دوجانبه با اشاره به وجود برخی مشکلات از قبیل «مسئله‌ی تروریسم، مواد مخدر، مهاجرین و آب‌های مشترک مرزی»، تأکید کرد: مسائل میان دو کشور بر مبنای اراده‌ی سیاسی هر دو دولت و طبق جدول زمانی که در جریان این سفر تنظیم شده، حل و فصل شود.
آقای اشرف غنی با بیان اینکه در مسئله‌ی قاچاق مواد مخدر، ایران بیشترین زیان را می‌بیند، افزود: هیچ‌یک از همسایگان به اندازه‌ی ایران خطر مواد مخدر را جدی نگرفته و هیچ کشوری نیز مانند ایران با آن مبارزه نکرده است، و ما آماده‌ایم در این زمینه با کمک ایران به مبارزه مشترک با این بلای خانمان‌سوز بپردازیم.
رئیس‌جمهوری افغانستان به توسعه روابط دو کشور در زمینه‌های حمل و نقل، سرمایه‌گذاری و همکاری‌های فرهنگی و اقتصادی اشاره کرد و خطاب به رهبر انقلاب اسلامی، گفت: ایران تحت زعامت خردمندانه‌ی شما هویت تاریخی خود را تثبیت کرده و امیدواریم بر اساس این رهبری خردمندانه، شاهد پیشرفت همکاری‌های دو کشور باشیم.