رژیم آل‌سعود، در راستای ترویج فرقه گمراه وهابیت، یک مجتمع بزرگ با نام " ملک عبدالله " را در پایتخت افغانستان احداثمی کند.

مرکز اسلامی «ملک عبدالله» در زمینی به مساحت نزدیک به ۱۱۹ هزار متر مربع در «تپه مرنجان»، واقع در مرکز شهر کابل، پایتخت افغانستان ساخته شود.
یک دانشگاه بزرگ، خوابگاهی با گنجایش ۵۰۰۰ نفر، درمانگاه، ورزشگاه، مسجدی با گنجایش ۱۵۰۰۰ نمازگزار و یک سالن بزرگ کنفرانس از جمله بخش‌هایی هستند که قرار است در این مرکز اسلامی ساخته شود.
رژیم آل‌سعود برای تأمین هزینه‌های ساخت و فعالیت این مرکز که قرار است در آن علوم اسلامی و زبان عربی تدریس شود، یک فقره چک سفید امضاء داده است.

دولت افغانستان همواره از مراکز دینی که در پاکستان فعال است انتقاد کرده و می‌گوید که این مراکز از سوی گروه‌های تندرو اداره می‌شود. گفته می‌شود که هزاران دانشجوی افغان در حال حاضر در این مراکز در حال آموزش هستند و این نگرانی وجود دارد که آنها با ذهنیت بسته و با عملکرد تندروانه وارد کشور شوند. بحثساخت مرکز آموزش‌های اسلامی از سال‌های قبل میان افغانستان و عربستان سعودی در جریان بوده است. مقامات افغانستان و عربستان، هدف از ایجاد مرکز ملک عبدالله را تدریس اسلام معتدل(!) خوانده‌اند.

عبدالرحمن الغاصب، سفیر عربستان سعودی در کابل، هنگام امضای قرارداد ساخت این مرکز گفت که تلاش برای برنامه‌ریزی و ارائه آموزش‌هایی برای معرفی اسلام معتدل به افرادی که با مسایل دینی سر و کار دارند، از مهم‌ترین اهداف ایجاد این مرکز است.
وی گفت: عربستان سعودی همواره به شدت با تروریسم، مبارزه کرده است و در این مرکز نیز افرادی آموزش خواهند دید که مخالف تروریست و تندروی باشند!
هنگامی که سازمان‌های وابسته به تشکیلات وهابی‌های عربستان موفق به ایجاد یک پایگاه در کشوری دیگر می‌شود(از طریق ساخت مرکز اسلامی، مسجد یا مدرسه)، کمک‌های مالی به آنجا سرازیر می‌شود. بر اساس گزارش‌هایی که پیش از این نیز منتشر شده، خیّران عربستانی و اماراتی در سال ۲۰۱۱ بیش از ۱۰۰ میلیون دلار فقط به پنجاب سرازیر کردند. پس از جذب نیرو در مدارس، عوامل وهابی وارد عمل شده و شروع به استعدادیابی از میان نوجوانان ۸ تا ۱۲ سال می‌کنند. آنها خانواده‌ها را متقاعد می‌کنند که علت اصلی فقر و فلاکت شما، انحراف از اسلام واقعی است و برای خوشبختی و بازگشت به راه راست باید یک یا دو نفر از فرزندان خود را به خدمت اسلام در آورید و از این رو تعداد زیادی داوطلب، روانه مراکز تربیتی زیر نظر وهابیت سعودی می‌شوند.

منبع: روزنامه الریاض عربستان