رئیس جمهور سابق جمهوری اسلامی افغانستان دولت آمریکا را مسئول گسترش افراطی گری و افزایش گروه های تروریستی در منطقه دانست.

«حامد کرزی» رئیس‌جمهور سابق افغانستان، ضمن متهم کردن واشنگتن به اتخاذ سیاست‌های دوگانه در خصوص افغانستان گفت: آمریکا مسئول گسترش افراطی‌گری و افزایش تعداد گروه‌های تروریستی در منطقه است.
کرزی افزود: مقامات ارشد آمریکا به وی گفتند که پاکستان پناهگاه تروریست‌های افغانستان است اما از خواستند که این مسئله را مخفی نگه دارد.
وی در خصوص سیاست‌های دوگانه آمریکا در افغانستان اظهار داشت: آمریکا از یک سو به دزد دستور سرقت می‌دهد و از سوی دیگر صاحب‌خانه را به تقویت سیستم امنیتی خانه‌اش تشویق می‌کند.
کرزی گفت: برخی از رهبران آمریکایی به افغانستان آمده و به من گفتند که القاعده و تروریسم در پاکستان پناه گرفتند و تغذیه می‌شوند.
رئیس‌جمهور پیشین افغانستان خاطرنشان کرد: هر زمانی که ما علیه حمایت‌های پاکستان از تروریسم اعتراض می‌کردیم، مقامات آمریکایی از ما می‌خواستند که این کار را نکنیم و هر زمانی که تصمیم به عکس‌العمل علیه این اقدامات اسلام آباد می‌گرفتیم، واشنگتن ما را متقاعد می‌کردند که به دلیل پاره‌ای از مشکلات، اقدام علیه پاکستان ممکن نیست.
وی گفت: مقامات آمریکایی همیشه ما را به برقراری روابط خوب و حسنه با پاکستان تشویق می‌کردند در حالی که هیچ‌گاه استقلال و صلح در این کشور را مدنظر قرار نمی‌دادند.
به گفته حامد کرزی، نه تنها تلاش ۱۳ ساله آمریکا در افغانستان برای ریشه‌کن کردن تروریسم بدون نتیجه مانده است، بلکه تروریسم در منطقه گسترش نیز پیدا کرده است.
وی طالبان افغانستان را یک «ابزار تقویت‌شده از سوی دولت» خواند و گفت: پاکستان از این گروه برای طراحی حملات و ناامن کردن افغانستان استفاده می‌کند.