رئیس جمهوری افغانستان گفته است، امریکا می‌تواند پس از امضای توافقنامه امنیتی دوجانبه با کابل، پایگاه‌های نظامی در این کشور جنگ زده راه اندازی کند.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان روز جمعه در گفت وگوی تلفنی با جان کری وزیر خارجه امریکا این مطلب را بیان کرد.

رئیس جمهوری افغانستان در عین حال گفت، این توافقنامه در شرایطی امضا خواهد شد که امریکا درباره برقراری صلحی دائمی در این کشور اطمینان دهد.

جن پساکی، سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفت، «آن‌ها درباره پیشرفت‌های مشترک توافقنامه امنیتی دوجانبه، مسایل مرزی و وضعیت روند صلح جاری گفت و گو کردند.»

سخنگوی وزارت خارجه امریکا افزود، «کری همچنین تائید کرد که وی و حامد کرزی همچنان به همان استراتژی و همان هدف پایدار، حاکمیت افغانستان، به عهده گرفتن تامین امنیت خود به طوری که اطمینان دهد که این کشور هرگز به مامن امنی برای تروریست‌ها تبدیل نخواهد شد، متعهد هستند.»

درهمین حال، ایمل فیضی سخنگوی کرزی گفت، واشنگتن درخواست‌های خود را برای راه اندازی ۹ پایگاه دایمی در افغانستان مورد تائید قرار داده است.

فیضی همچنین یادآور شد، مقام‌های رسمی امریکا با ارسال پست الکترونیکی این برنامه را تائید کرده‌اند.

امریکایی‌ها پیشتر این موضوع را که آن‌ها از کابل برای راه اندازی این پایگاه‌های نظامی درخواست کرده بودند، تکذیب می کردند اما آن‌ها اکنون اعتراف می‌کنندکه تکذیب اولیه شان اشتباه بوده است.

به گفته مقام‌های رسمی افغان، واشنگتن درجریان مذاکرات اخیر با کابل، حتی برخی از شهرها را برای استقرار این پایگاههای نظامی انتخاب کرده است.

جنگ به رهبری امریکا در افغانستان در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز شد. این تهاجم نظامی گرچه در ابتدا به برکناری طالبان از قدرت انجامید اما به‌رغم گذشت بیش از ۱۱ سال نیروهای خارجی هنوز نتوانسته‌اند امنیت را در این کشور جنگ زده برقرار کنند.

نیروهای خارجی قرار بود تا پایان سال ۲۰۱۴ میلادی خاک افغانستان را ترک کنند. این درحالی است که هنوز بیش از ۱۰۰ هزار نیروی تحت امر امریکا(۶۷ هزار نیروی امریکایی و ۳۷ هزار نیروی ائتلافی) در این کشور حضور دارند.