رئیس‌ جمهور افغانستان در تماس تلفنی با رئیس جمهور ایران ضمن تبریک عید سعید قربان با اشاره به امضای توافق امنیتی این کشور با آمریکا و ناتو گفت: توافق افغانستان با دیگر کشورها به ضرر ایران نخواهد بود.

دکتر اشرف غنی احمدزی رئیس‌ جمهور افغانستان، در تماس تلفنی، عید سعید قربان را به دکتر حسن روحانی رئیس‌ جمهور ایران و ملت این کشور تبریک گفت.

در این مکالمه تلفنی که عصر یکشنبه انجام شد، طرفین با تأیید ضرورت حسن همجواری، بر تداوم دوستی میان مردم ایران و افغانستان تأکید کردند.

رئیس‌ جمهور ایران با بیان رضایت ملت ایران از تشکیل دولت وحدت ملی در کشور همسایه، خواستار تداوم تعهد دو جناح انتخاباتی به یکپارچگی کشور و اقدام در تأمین منافع مردم افغانستان شد.

حسن روحانی با بیان مواضع ایران درباره امضای توافق امنیتی و ذکر این نکته که در هر اقدامی باید منافع مردم در اولویت باشد، امنیت را اولین ضرورت دولت وحدت ملی افغانستان برشمرد و گفت: همکاری‌های منطقه‌ای اصلی‌ترین راه مقابله با تروریسم و افراط‌گری های قومی و مذهبی است.

رئیس‌ جمهور ایران با اشاره به ارتباطات عمیق میان مردم دو کشور، اظهار امیدواری کرد که تعاملات با دیگر کشورها به روابط خوب فی مابین و تداوم دوستی‌ها لطمه نزند.

اشرف غنی احمدزی رئیس‌ جمهور افغانستان نیز در این تماس تلفنی با طرح مسئله امضای توافق امنیتی خاطرنشان کرد: مطمئن باشید هرگونه توافق افغانستان با دیگر کشورها به هیچ عنوان علیه ایران و یا به ضرر ملت شما نخواهد بود.

وی افزود: همان طور که مطرح کردید افراط‌گری و تروریسم بسیار مهم بوده و باید با کمک همدیگر و دیگر کشورها بر علیه آن اقدام کنیم.

رئیس‌ جمهور افغانستان در خصوص دولت وحدت ملی در این کشور اظهار داشت: ما دولت وحدت ملی را ادامه خواهیم داد تا ثبات در افغانستان برقرار شود.