سخنگوی وزارت خارجه افغانستان با اشاره به اهمیت اقتصادی و تجاری بندر چابهار برای افغانستان گفت: تلاش‌ها برای امضای هر چه سریع‌تر توافقنامه ۳ جانبه بین افغانستان، ایران و هند جریان دارد.

«احمد شکیب مستغنی» سخنگوی وزارت خارجه افغانستان روز گذشته در یک نشست خبری در کابل با اشاره به اهمیت اقتصادی و تجاری بندر چابهار برای افغانستان اظهار داشت: تلاش‌ها برای امضای هر چه سریع‌تر توافقنامه ۳ جانبه بین افغانستان، ایران و هند جریان دارد.

وی با تأیید احتمال شرکت «بسم الله محمدی» وزیر دفاع افغانستان در نشست رهبران کشورهای عضو ناتو در «ولز» گفت: به دلیل ابهام در نتایج نهایی انتخابات و مشخص نشدن رئیس جمهور آینده افغانستان، وزیر دفاع این کشور در نشست ولز شرکت خواهد کرد.

مستغنی خاطر نشان کرد: وزیر دفاع افغانستان با حضور در نشست رهبران ناتو، ضمن بحثو تبادل نظر در زمینه برنامه‎های آینده ناتو در افغانستان از رهبران ناتو می‌خواهد تا کمک‎های سالانه خود به افغانستان را از ۴.۴ میلیارد دلار به ۵.۵ میلیارد دلار افزایش دهند.

سخنگوی وزارت خارجه افغانستان در پایان احتمال کناره‎گیری کرزی پیش از انتقال قدرت به رئیس جمهور آینده را رد کرد و اظهار داشت: رئیس جمهور افغانستان پیش از انتقال قدرت به رئیس جمهور آینده، کاخ ریاست جمهوری این کشور را ترک نخواهد کرد.

این اظهارات در حالی است که برخی منابع از احتمال کناره‎گیری کرزی تا ۱۱ شهریور / سنبله به دلیل طولانی‎شدن بیش از حد روند انتخابات خبر دادند.