یکی از مواردی که درحال متداول شدن در بعضی از رستورانها و فروش آن در بعضی از فروشگاها است خوردن گوشت خرچنگ به عنوان خوردنی های حلال است. اما آیا مراجع تقلید نیز با این مسئله موافق هستند؟

به گزارش مسلم پرس، عضی از خوراکی ها و آشامیدنی ها از نظر خداوند و دین اسلام حرام شده است، ولی چیزی که بین مردم رواج پیدا کرده و عامه ی  مردم فقط به خاطر مصرف شدن آن در جامعه ، آن را به عنوان خوردنی های حلال می دانند و از روی نا آگاهی مصرف می کنند، در حالی که حکم اسلام با افکار این افراد فرق می کند. 

و یکی از این موارد، متداول شدن خوردن گوشت خرچنگ در بعضی از رستورانها و  فروش آن در بعضی از فروشگاها به عنوان خوردنی های حلال است.
این بی اطلاعی از حکم حرمت، توجیه قابل قبولی برای مصرف آن نیست، بلکه یکی از واجبات یاد گیری احکام می باشد، و در این زمان که دسترسی به احکام از طریق تلفن و اینترنت و غیره آسان شده است، بی اطلاعی از احکام اصلا توجیه قابل قبولی نیست.

حکم خوردن گوشت خرچنگ:

از نظر حکم اسلام و فقها، خوردن گوشت حیوانات دریایی حرام است مگر ماهیان پولک (فلس) دار و میگو، که از این دسته استثناء شده اند. و خرچنگ چون فلس ندارد و از چنین ویژگی برخوردار نیست، خوردنش حرام است.

برای حرمت گوشت خرچنگ، دلیل خاص دیگری هم وجود دارد: امام موسی کاظم (علیه‌السلام) می‌فرمایند: خوردن جرّی (نوعی ماهی) و لاک پشت و خرچنگ حرام است.

استفتائات مراجع تقلید:

در زمینه حرام بودن گوشت خرچنگ بین مراجع عظام تقلید هیچ اختلافی نیست و تمام مراجع تقلید خوردن آن را حرام می دانند.

برخی از استفتائات علماء دامت برکاته:

حضرت آیت الله خامنه ای

سوال 1194- خوردن خرچنگ و قورباغه و گوشت نهنگ حلال است؟

جواب- حلال نیست. از حیوانات دریایى فقط ماهى فلس‌دار و میگو حلالند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

سؤال 997 ـ آیا خرچنگ و لاک پشت دریایى حلال گوشت هستند؟

جواب- خرچنگ و لاک پشت حرام گوشت هستند ولى میگو اشکالى ندارد.

حضرت آیت الله صافی گلپایگانی

سوال ـ نظر خود را نسبت به خرید و فروش و خوردن  خرچنگ اعلام فرمائید؟

جواب ـ خوردن خرچنگ جائز نیست و فروختن آن نیز براى خوردن جائز نیست بلى چنانچه خرچنگ منفعت محللّه داشته باشد از قبیل خوراک طیور و غیره، فروختن آن براى این جهت اشکال ندارد.

حضرت آیت الله سیستانی

سوال: ایا خوردن خرچنگ حلال است؟

پاسخ: حرام است.

حضرت آیت الله بهجت

سوال 638 - خرید و فروش و خوردن دلفین یا شیر دریایى، خرچنگ و به طور کلى حیوانات دریایى، آیا جایز است؟

جواب - خرید و فروش و خوردن هرگونه حیوان دریایى غیر از مواردى که تصریح به حلیّت آن شده، مانند: ماهى بدون فلس، جایز نیست.

حضرت آیت الله فاضل لنکرانی

مسأله 2777 ـ از حیوانات دریائى، فقط ماهى فلس دار حلال است و همچنین بعضى از اقسام ماهیان که فقط در کنار گوشش فلس نمایان و ظاهر است حلال مى باشد، ولى ماهى بى فلس حرام است، چنانچه سایر حیوانات آبى از قبیل نهنگ و خرچنگ و قورباغه و امثال اینها نیز حرام مى باشند.