دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقوام و مذاهب، اهانت به اعتقادات اهل‌سنت، به‌ویژه امهات‌المومنین و صحابه پیامبر را «جرم امنیتی» می‌داند و از مجلس جدید می‌‌خواهد «برای مجازات اهانت‌کنندگان، مجازات قانونی تعیین کند».

به گزارش مسلم پرس، به دنبال سخنان اخیر رهبر معظم انقلاب که اهانت به همسران پیامبر را اهانت به پیامبر اکرم اعلام کردند، حجت‌الاسلام علی یونسی در گفت‌وگویی که با روزنامه «شرق» (۲۳ خرداد ۹۵- شماره ۲۶۰۵) انجام داده است، با انتقاد شدید از توهین به مقدسات اهل‌سنت، این قبیل اقدامات را سبب «تحریک بیشتر گروه‌های تندرو» و در راستای منافع استکبار و اسرائیل غاصب می‌داند.

یونسی در این گفت‌وگو با اذعان به جایگاه والای امهات‌المؤمنین ازجمله حضرات عایشه و حفصه رضی‌الله‌عنهما، خاطرنشان می‌کند: «به طور صریح در قرآن «و أزواجه أمهاتهم» آمده؛ یعنی زنان پیامبر در حکم مادر همه و «أم‌المومنین» هستند. یعنی تا این اندازه جایگاه بالایی دارند. «عایشه» و «حفصه» ام‌المومنین هستند…. اهانت به همسران پیامبر، اهانت به پیامبر است و اهانت به پیامبر هم گناه نابخشودنی‌ای است.»

وی در ادامه می‌افزاید: «توهین به نزدیکان پیامبر، به خصوص در شرایط حساس کنونی منطقه‌ای و جهانی، علاوه بر آنکه توهین به اعتقادات و مقدسات بیش از یک میلیارد مسلمان است بلکه این حرکات تحریک‌آمیز، از هر جانب که انجام می‌شود، چیزی جز دامن زدن به اختلاف میان مسلمانان، تحریک بیشتر گروه‌های تندرو و افراطی و بهره‌مندی اسرائیل از این اختلافات نیست.»

حجت‌الاسلام یونسی ریشه اهانت‌ به مقدسات اهل‌سنت در داخل کشور را «جهالت»، «تعصبات کور» و «سنی‌ستیزی» می‌داند و می‌گوید: «یکی از ریشه‌های این اعمال… به گروه‌های متعصب شیعی و برخی از علما و روحانیون شیعی مربوط می‌شود که سنی‌ستیزی را سرلوحه کارشان قرار داده‌اند. اینها بنزین به آتش اختلافات شیعه و سنی می‌ریزند. اینها باید بدانند که هرجایی خونی از شیعیان ریخته شود، حرف‌ها، تحریکات و فتواهای‌شان نقش داشته است.»

دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقوام و مذاهب، اهانت‌کنندگان به مقدسات اهل‌سنت را «مدعیان دروغین حمایت از نظام و رهبری» توصیف می‌کند و می‌گوید: «گروه‌های سنی‌ستیز به دروغ می‌گویند که طرفدار جمهوری اسلامی هستند. آنها قبل از جمهوری اسلامی هم بوده‌اند و انجمن‌های مختلفی هم داشته‌اند. اینها به دروغ خودشان را به جمهوری اسلامی و رهبری منتسب می‌کنند. اینها رهبری را قبول ندارند.»

وی تاکید می‌کند: «کسانی که مدعی پیروی از مقام معظم رهبری هستند، مثل نیروهای حزب‌اللهی، مداحان، متدینین و مذهبی باید بیایند و در صف مقدم حمایت از صحبت‌ها و سخنان روشنگرانه ایشان قرار بگیرند.»

وزیر اطلاعات دولت‌های هفتم و هشتم در بخشی از این گفت‌وگو هشداری هم به «سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی» می‌دهد و می‌گوید: «سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی باید ابتدا بعضی از عناصری که داخل خودشان وجود دارند و برای آن گروه‌های تندرو حکم نفوذی را دارند، پاک‌سازی کنند؛ متاسفانه آن عناصر در این سازمان‌ها حضور و نفوذ دارند. بعد هم کسانی که در مجالس و هرجای دیگری این حرکات را دنبال می‌کنند، بدانند که این رفتارها ضدامنیتی است.»

دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقوام و مذاهب خواستار «تعیین مجازات» از سوی مجلس جدید برای اهانت به همسران و صحابه پیامبر می‌شود و خاطرنشان می‌سازد: «از مجلس جدید این توقع را داریم که خارج از نوبت و به سرعت چند ماده قانونی هم برای مجازات کسانی که این نوع اقدامات و افعال تفرقه‌انگیز را دنبال می‌کنند، انجام دهد و طرحی در مجلس مطرح شود تا مجازاتی برای کسانی که به همسران یا اصحاب پیامبر اهانت می‌کنند، تعیین شود.»