شیخ محمد عثمان در بخش اول خطبه های نماز جمعه این هفته گفت: «خرج کردن مال در راه الله تعالی یکی از اعمال صالحه و پسندیده می باشد ، خرج کننده از انفاقی که می کند بهشت را برای خود می خرد و این عملی از اعمالی است که سبب قرب الهی می باشد.»

به گزارش مسلم پرس، لِلْفُقَرَاء الَّذِینَ أُحصِرُواْ فِی سَبِیلِ اللّهِ لاَ یَسْتَطِیعُونَ ضَرْباً فِی الأَرْضِ یَحْسَبُهُمُ الْجَاهِلُ أَغْنِیَاء مِنَ التَّعَفُّفِ تَعْرِفُهُم بِسِیمَاهُمْ لاَ یَسْأَلُونَ النَّاسَ إِلْحَافاً وَمَا تُنفِقُواْ مِنْ خَیْرٍ فَإِنَّ اللّهَ بِهِ عَلِیمٌ [البقره : ۲۷۳] حضرت شیخ القرآن مولانا محمد عثمان در بخش اول خطبه های نماز جمعه این هفته (۲۸ خرداد ۱۳۹۵) مسجد جامع الخلیل خاش ، ضمن تلاوت آیه ۲۷۳ سوره بقره به موضوع انفاق در راه الله پرداخت و فرمود: خرج کردن مال در راه الله تعالی یکی از اعمال صالحه و پسندیده می باشد ، خرج کننده از انفاقی که می کند بهشت را برای خود می خرد و این عملی از اعمالی است که سبب قرب الهی می باشد.

در حدیث آمده که آن حضرت صلی الله علیه و سلم فرمود: (إِنَّمَا تُرْزَقُونَ وتُنْصَرُونَ بِضُعَفَائِکُمْ) الله تعالی شما را در میدان جنگ و امور دین ، دنیا کمک و نصرت می کند به سبب دعای ضعیفان و به شما رزق داده می شود و از این جهت الله تعالی بر شما فضل می کند.

عملی که مومن را به جنت نزدیک می کند انفاق در راه خداوند است

صحابه رضوان الله تعالی اجمعین حریص بر عملی بودند که سبب قرب و خشنودی الهی می شد و یکی از اعمالی که مومن را به جنت نزدیک می کند و سبب قرب الهی قرار می گیرد انفاق در راه خداوند است.

تعدادی از صحابه مال و سرمایه نداشتند و به نزد رسول الله آمدند و گفتند: ای رسول خدا آنهایی که مال دارند از ما سبقت گرفتند و جنت را برای خود خریدند اما ما نداریم چطور جنت را برای خود بخریم؟ آن حضرت صلی الله علیه و سلم این تسبیحات را (سُبْحَانَ اللَّهِ  ،الْحَمْدُ لِلَّهِ ،اللَّهِ أَکْبَرُ) تعلیم داد و فرمود اینها را بخوانید.

آنانی که مال دار بودند به خواندن این تسبیحات مشغول شدند و دوباره صحابه آمدند و گفتند: ای رسول خدا تسبیحاتی که به ما دادی بقیه هم اینها را می خوانند حضرت فرمود: (ذَلِکَ فَضْلُ اللَّهِ یُؤْتِیهِ مَن یَشَاءُ) این فضل پروردگار است که می فرماید: من بعضی ها را بر بعضی دیگر در رزق و مال برتری دادم و این تقسیم از جانب خداوند است.

الله تعالی از نعمت های خود هر کسی را به اندازه مصلحت او عنایت می کند و آن کسی که فقیر است نباید شکایت کند که خداوند چرا به او مال و سرمایه نداده است بلکه به تقسیم الهی راضی و شکرگذار باشد.

همینطور شخصی که ثروتمند است نباید بگوید که این از دانش و ثواب من است بلکه به فضل الهی شکرگذار باشد و از مال و سرمایه خود در راه خداوند خرج کند.

الله تعالی می فرماید: کسانی که اطاعت الله و رسول را می کنند جز کسانی قرار می گیرند که الله در آنها انعام می کند.

خداوند در سوره حدید می فرماید: آنهایی که در راه الله تعالی برای خشنودی و تقرب خداوند مال انفاق می کنند (أُوْلَئِکَ هُمُ الصِّدِّیقُونَ وَالشُّهَدَاء) درجه صدیقین و شهدا را می گیرند.

در روایت آمده که (السَّخِیُّ قَرِیبٌ مِنَ اللَّهِ ، قَرِیبٌ مِنَ النَّاسِ ، قَرِیبٌ مِنَ الْجَنَّهِ ، بَعِیدٌ مِنَ النَّارِ) سخی با الله تعالی ، بندگان و جنت نزدیک و از جهنم دور است.

الله تعالی می فرماید: (وَمَا تُقَدِّمُواْ لأَنفُسِکُم مِّنْ خَیْرٍ تَجِدُوهُ عِندَ اللّهِ) هر آنچه که شما برای نفس خود جلو کنید نزد خداوند آن چیزی که در راه خداوند داده اید می آید.

آن حضرت صلی الله علیه و سلم در آخرین سخنرانی خود در حجه الوداع فرمود: از الله تعالی بترسید و صله رحم کنید و خویشاوندان را دریابید و ماه رمضان را روزه بگیرید و زکات مال خود را ادا کنید و الله و رسول را اطاعت کنید وقتی که شما را به کار نیکویی امر می کنند و به بهشت پروردگار داخل می شوید.

هر نوع حرکت اختلاف افکن محکوم است

مدیر مدرسه جامعه الاسلامیه مدینه العلوم خاش در بخش دوم سخنان خود به موضوع امنیت در کشور اشاره نمود و اظهار کرد: دشمنان از هر طرف تحت عنوان های مختلف سیاسی ، قومی و مذهبی می خواهند اختلاف و نا امنی به وجود بیاورند لذا هوشیار باشید و با هوشیاری ، درک و فهم منطقه و شهر خود را حفظ کنید و آنانی که می خواهند اختلاف بیاندازند با ملت ایران روبرو هستند و اجازه نخواهند داد که منطقه بلوچستان را ناامن کنند. لذا توطئه های دشمنان همانطور که ناکام مانده ناکام می ماند و هر نوع حرکت اختلاف افکن محکوم است.

نماز خواندن مجوز نمی خواهد

شیخ التفسیر مولانا محمد عثمان امام جمعه مسجد جامع الخلیل خاش در بخشی از سخنان خود  به موضوع پلمپ نمودن مساجد و نمازخانه های اهل سنت اشاره نمودند و از این مسئله گلایه شدید داشتند و افزودند: نماز برای خشنودی خداوند است و هر مذهبی چه شیعه و چه سنی که نماز می خواند برای الله تعالی می خواند.

ایشان در ادامه عنوان نمودند: نمازخواندن جنبه سیاسی و فرقه ای ندارد و نماز مجوز نمی خواهد چراکه خداوند اجازه داده است و همانطور که وزیر فرهنگ و ارشاد فرمودند نماز خواندن مجوز نمی خواهد.

وی تصریح کرد: پلمپ نمودن مساجد و نمازخانه ها خواسته و دیدگاه مقام معظم رهبری ، ریاست جمهور و حکومت اسلامی نیست چراکه خداوند می فرماید: وقتی حکام اسلامی را بر زمین حاکم بگردانم اولین وظیفه آنها این است که حکم اقامه نماز را دهند و اقامه کننده نماز باشند و دستور دهند که در تمام نقاط مملکت مسلمانان نماز بخوانند لذا این مسئله هرگز با حکومت اسلام سازگار نیست.

کسانی که از فرض الهی ممانعت کنند با خداوند روبرو می شوند

مدیر جامعه الاسلامیه مدینه العلوم خاش در ادامه افرادی که دست به پلمپ نمودن مساجد زدند  را افراد سرخود نامیدند و فرمودند: این افراد سرخود بدانند که با خداوند روبرو شدند و کسانی که از فرض الهی ممانعت کنند با خداوند روبرو می شوند و فردای قیامت برای آنها عاقبت بدی است و از آنها سوال می شود که چرا نگذاشته اند مومنان نماز بخوانند.

خداوند می فرماید: (وَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّن مَّنَعَ مَسَاجِدَ اللّهِ أَن یُذْکَرَ فِیهَا اسْمُهُ) از آن ظالم تر کیست که مردم را از مساجد الهی منع کند و نگذارد مومنان یاد و ذکر خدا کنند.

مولانا محمد عثمان در پایان سخنان خود به تشریف فرمایی حضرت شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید حفظه الله ، چهارشنبه ۱۷ رمضان اشاره نمودند و از مردم شهرستان خاش دعوت کردند که با حضور پر رنگ خود  در این دیدار معنوی شرکت کنند.