امروز ما در جهانی زندگی می کنیم که اضطراب و فشارهای روانی بسیار شدید هستند و همه به دنبال راهکاری برای فرار از این موضوع هستند. اما چه کسی جز خدای دانا می تواند راهکار درست را ارائه کند؟

به گزارش مسلم پرس، هر روز دانش ما را به واقعیت‌های پزشکی جدیدی می‌رساند که قدرت خالق بزرگ و رحمتش را نسبت به بندگانش ثابت می‌کند، حتی هنگامی که ما را از خوردن و نوشیدن منع می‌کند؛ چنان‌که پژوهش‌های تازه نشان داده است روزه تأثیر شگرفی در رهاکردن هرمون‌هایی دارد که کمبود آنها باعث پیدایش بیماری‌هایی چون افسردگی، روان‌پریشی و آلزایمر می‌گردد و بدن در روزهای نخست روزه شروع به تولید هرمون‌هایی می‌کند که حس خوبی در فرد ایجاد می‌کنند.

دکتر “سهیله غلوم”، مشاور بخش روانشناسی مؤسسه‌ی پزشکی “حمد” در قطر، در بیانیه‌ای که از این مؤسسه صادر شده آورده است که روزه از بعضی بیماری‌های روحی مانند افسردگی، روان‌پریشی و بی‌خوابی جلوگیری می‌کند.

بعضی از پژوهش‌‌های علمی ثابت کرده است روزه از شدت نشانه‌ها و کنش‌های خشم، اضطراب و بی‌خوابی که گاهی در برخی از روزه‌داران مشاهده می‌شود، می‌کاهد. در این تحقیق آمده است که انجام عبادت‌ها و شب‌زنده‌داری در ماه مبارک رمضان به روزه‌داران آرامش می‌بخشد؛ چون روزه سیستم ایمنی بدن را در برابر فشارهای روحی، مشکلات و دشواری‌های زندگی تقویت می‌کند.

دکتر غلوم همچنین خاطرنشان کرده است که تحقیق‌ها نشان می‌دهد روزه افزون بر فایده‌هایی که به جسم انسان می‌رساند، در تقویت فعالیت‌های مغز و سلامت روحی نیز نقش دارد. زیرا روزه سبب زیاد‌شدن هرمون‌هایی می‌گردد که کمبود آن باعث ظهور بیماری‌هایی چون افسردگی و اضطراب روحی می‌شود.

وی می‌افزاید: جسم در روزهای نخستین روزه شروع به رهاکردن هرمون‌هایی می‌کند که احساس خوبی در انسان به‌وجود می‌آورند. این هرمون‌ها سبب بهبود مزاج و خواب راحت‌تر می‌شوند و در حفاظت از بیماری‌های مغز و اعصاب؛ مانند آلزایمر نقش مؤثری ایفا می‌کنند.