با نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان نباید از فواید بیشمار روزه برای سلامتی جسم و روح غافل شد.

به گزارش مسلم پرس، ﴿فَمَن شَهِدَ مِنکُم الشَّهرَ فَلیَصُمه﴾ خداوند متعال در آیه۱۸۵سوره بقره می فرماید (ای کسانی که ایمان آورده اید هروقت به ماه رمضان برخورد کردید پس ماه رمضان را روزه بگیرید.)

خداوند متعال هر وقت در قرآن یا از طریق احادیث پیامبر حکمی را صادر کند بی گمان به نفع هر شخص بوده و خالی از نقصان رساندن به انسان می باشد،در این برحه از زمان اعم از دانشمندان مسلمان و غیره با کشف اعجاز الهی حیرت زده می شوند،و تمامی دانشمندان مسلمان و بعضی از غیر مسلمان به این نتیجه واحد که هرکس تمامی حرکات و سکنات پیامبر را الگوی خود قرار دهد از تمامی امراض محفوظ بوده و فردی با نشاط و شاداب خواهد بود.

از جمله دستورات خداوند که برای جسم و روح بسیار مفید بوده گرفتن روزه است.

✅دکتر عبدالجوادالصاوی در کتاب الصیام معجزه العلمیه می‌گوید:

روزه باعث می شود که قوات انسان وانرژی انسان بیشتر شود بر عکس تصور بعضی ها که فکر می کنند با گرفتن روزه ضعیف می شوند.وهمچنین روزه گرفتن باعث می شود که اندامهای داخلی انسان سالم باشند و در مقابل میکروب ها قوی میشوند،برای سنگ کلیه ها فواید زیادی دارد و سموم را از بدن دفع میکند،مخرب هایی که توسط سلول های مرده تشکیل می شوند را پاک می کند،فکرو روح انسان به آرامش می رسد روزه برای ترشح معده فایده دارد.

✅در مسکو و در یکی از بیمارستانها رئیس بیمارستان با روزه بیماران عقلی خود را درمان می کند

پروفسور لی کایف می گوید:روزه برای کسانی که از نظر عقل با مشکل مواجه هستند فایده دارد و باز ادامه می دهد من روی ۱۰۰۰ نفر که مشکل عقلی داشتند آزمایش کردم و۶۵ درصد آنان با روزه سلامتی خود را به دست آوردند و باز می گوید من اعتقاد دارم که روزه یک عمل جراحی درونی و روحی است برای انسان که به انسان حیاتی دوباره می بخشد

✅دکتر مک فادون یکی از دانشمندان و علمای بزرگ علم پزشکی آمریکا در کتابی تحت عنوان روزه نوشته است : همه ی مردم به روزه احتیاج دارند . حتی اگر مریض نباشند . زیرا خوراکی ها و داروهایی را که مصرف می کنیم، سمومی دارند که در بدن ما جمع می شوند. این سموم پس از پایان ماه مبارک رمضان و کاهش وزن، در بدن تجزیه شده و دفع می گردند.در حالی که فکر می کنیم فقط آدم سالم باید روزه بگیرد

خداوند متعال در سوره مبارکه بقره فرموده است:

﴿وإن تصوموا خیر لکم﴾ :

(اگر روزه بگیرید برای شما بهتر است.)

و پیامبر گرامیﷺ اسلام فرموده اند : صوموا تصحّوا: روزه بگیرید و سلامت باشید.

✅دکتر الکسیس کارل برنده جایزه نوبل در طب و جراحی گفته است که روزه بدن ما را از سموم پاک کرده و بافتهای آن را ترمیم می کند.

چیزی که امروز دانشمندان غیر مسلمان کشف کردند روزه باعث می شود تا دستگاه گوارشی به خوبی کار کند حتی برای اعصاب و روان نیز بسیار مفید است.

چه عجب که اینان پس از تقریباً ۱۴۳۷ سال بعد پیامبر چنین چیزی را کشف کردند در حالی که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم در آن زمان فرموده اند:

اذا کان یوم صوم احدکم فلا یرفث و لا یصخب فان سابه احد او قاتله فلیقل انی صائم.

ابو هریره رضی الله عنه از پیامبر روایت نموده :

وقتی یکی از شما روزه دار بود دشنام و ناسزا نگوید و یا با صدای بلند بر دیگری داد نزند اگر یکی به او بد گفت و یا با او جنگید بگوید من روزه هستم .

مفهوم این حدیث چیست؟جزء این نیست که فردی که روزه دار باشد سیستم های عصبی اش تعطیل است.وگفته دانشمندان امروزی که روزه باعث می شود سلول های اعصاب و روان در استراحت باشند و باروزه گرفتن سلول های اعصاب خنثی می شود یک اعجاز علمی است که پس ازنزدیک به ۱۵۰۰ بعد گفته پیامبر توانستند کشف کنند.

✅از دکتر آلن:پرسیده شد شما که بی دین هستید چرا روزه می گیرید؟در جواب گفت: ما روزه رابخاطرطب و درمان می گیریم ،روزه را برای اینکه سلول‌هاو گوارش بدنمان استراحت کنند،و هم برای راحتی روحمان و جسممان و هم برای فشار خونمان که تنظیم شود و هم اینکه چربی‌ها و کلسترول‌ها تنظیم شوند و هم از پیری زودرس جلوگیری کنم روزه می گیرم.

اما ما مسلملین روزه را برای رضای خدا می گیریم و همه ای فواید ها را هم شامل می شود.

✅دکتر کارلو یکی از پروفسور های آمریکا در مورد فواید روزه می گوید:چون امراض زیاد شده اند، خود را ناگزیر مى بینم که هم وطنان خود را نصیحت کنم و آنها را بوسیله دوایى مؤثر که در دسترس هر فقیر و ثروتمند باشد، راهنمایى کنم و این همانا روزه اى است که محمد صلى الله علیه وآله در جزیره العرب تشریح نمودند.