مرجع معظم تقلید آیت الله مکارم افرادی که قبل از پیاده شدن به مترو اقدام به سوار شدن می کنند را پای مال کننده حقوق دیگران خواند.

به گزارش مسلم پرس، آیت الله مکارم شیرازی در پاسخ به سوال مطرح شده توسط خبرنگار مسلم پرس در مورد حکم شرعی رعایت نکردن حقوق دیگران در مورد سوار و پیاده شده از مترو چنین گفت: «در این زمینه لازم است مراعات حال دیگران شده و حقوقشان رعایت شود.»

مترو یکی از آسان ترین و ارزان ترین روش های جابجایی مسافر در شهرهای بزرگ چون تهران محسوب می شود. مترو تهران نیز یکی از تمیز ترین و شلوغ ترین متروهای جهان شناخته می شود. در این میان افرادی نیز هستند که حقوق دیگران را رعایت نمی کنند. دیده می شود که در مترو برخی با عجله بی مورد سعی می کنند قبل از پیاده شدن مسافر داخل قطار اقدام به سوار شدن بکنند، که متاسفانه تعدادشان نیز کم نیست.

مشکل اول این موضوع ایجاد اضطراب برای افراد داخل قطار است که گاهی نیز منجر به ناتوانی فرد نسبت به پیاده شده در ایستگاه مورد نظر می شود. از سویی دیگر این عمل اغلب با حل دادن دیگران همراه است که خود نوعی حق الناس محسوب می شود. در دین مبین اسلام هرگونه آزار به دیگران منع شده و حق الناس خوانده می شود و از دسته گناهانی است که باید از خود فرد رضایت گرفته شود و با توبه بخشوده نمی شود.

چند دقیقه دیرتر رسیدن به نظر منطقی تر از از دست دادن جهانی دیگر، که جهانی ابدی است، به نظر می رسد.