[button color = " blue " link = " http: / / fa. muslimpress. com / wp - content / uploads / ۲۰۱۶/۰۳ / شهر - تاریخی - «پالمیرا» - سوریه - پس - از - آزادسازی. mp۴ " align = " right " target = " _ blank " icon = " momizat - icon - box - add " icon _ color = " #dd۳۳۳۳ "] دانلود[/ button]

شهر تاریخی پالمیرا واقع در استان حمص سوریه، در ۲۱ ماه می سال ۲۰۱۵(۳۱ اردیبهشت / ثور ۱۳۹۴) توسط گروه تروریستی داعش تصرف شد.

قدمت این شهر باستانی که به «مروارید صحرا» معروف است به قرن اول و دوم میلادی برمی‌گردد و این شهر مرکزی سوریه، یکی از قدیمی‌ترین نقاط جهان و با آثاری از شکل‌گیری دوران تمدن محسوب می‌شود. این شهر در قرن‌های دوم و سوم میلادی یکی از اصلی‌ترین نقاط فرهنگی جهان به شمار می‌رفته و فرمانروایان آن با شاهان ساسانی در ایران درگیر جنگ بودند.

با این‌حال پالمیرا به جز ارزش باستانی، اهمیت استراتژیک منحصر بفردی هم دارد و کنترل این شهر، یک موفقیت مهم نظامی برای داعش محسوب می‌شد.

ارتش سوریه در روزهای اخیر توانست به پیشروی‌های گسترده‌ای در حومه این شهر باستانی دست یافته و سرانجام کنترل این شهر باستانی و مناطق مسکونی آن را در دست بگیرد.(بیشتر بخوانید)