MuslimPress/ در سال ۲۰۱۵ میلادی، ملک سلمان در دیداری که با رییس کمیته حقوق بشر(hrc) «مفلح القنطانی»، رییس جامعه ملی حقوق بشر و دیگر مقامات اداری و نظامی سعودی داشت، اعلام کرد که دولت سعودی به ملت خود آزادی بیان و جلوگیری از تبعیضات قومی و نژادی را تضمین کرده است.

مقامات عربستان سعودی در ادامه سخنان اطمینان بخش خود تاکید کرده بودند که این حکومت بر پایه و اساس قوانین اسلامی پایه گذاری شده است و قوانین اسلامی، همیشه از حقوق انسانی دفاع کرده و دولت ما بر پایه حقوق شهروندی می باشد، یعنی آزادی و عدالت!

اگر این سخنان دولت سعودی نشانه احترام به حقوق انسانی می باشد و اگر واقعا سخنان ایشان درست است، چرا مردم آزاد اندیش و خواهان عدالت را سرکوب و اعدام می کند؟

در حقیقت، زمامداران عربستان سخنانی ریاکارانه و دروغ بر زبان خود رانده اند، اعمال ضد انسانی خاندان آل سعود در اجرای اعدام ها و تبعیضات گروهی نشانه ای از تناقض حرف تا عمل این حکومت می باشد، در حالی که اعلام می کنند که به خدا ایمان دارند و قوانین الهی را اجرا می کنند. این درحالی است که تناقض حرف و عمل خود را با اقدامات ضد بشری و بی عدالتی ها و در پیرو آن با اعدام شیخ النمر، به نمایش گذاشتند.

شیخ نمر باقر النمر، روحانی برجسته عربستان یک انسان عالم و هوادار برقراری عدالت و مردم سالاری بود، وی طرفدار صلح و آرامش بوده و فقط به بی عدالتی و تبعیض در جامعه سعودی، انتقاد کرده بود، یک معلم فداکار برای عربستان، و یک پل برای اتحاد اقلیت های مذهبی بود، بعد از اعدام شیخ نمر وی به نماد ایستادگی بر ضد تفکرات استبدادی در جهان تبدیل شده است.

شیخ نمر در حقیقت با مقاومت خودش به بشریت خدمت کرد، وی با فداکاری خالصانه به شیعیان کمک بزرگی کرده است، اعتراض وی نشانه علاقه او به عدالت و آزادی می باشد، و همیشه برای این دو حقیقت، در یادها باقی خواهد ماند.

بر خلاف تبلیغات بی پایه و اساس دولت سعودی درباره شیخ نمر، ایشان هرگز خواستار خشونت مردم بر ضد آل سعود نشد و افرادی را بر ضد رژیم عربستان تجهیز نکرد، فقط کارش نصیحت و موعظه بود و تاکید بر ایستادگی و مقاومت.

شیخ نمر، همواره از پیامبر اسلام(ص) الگو برداری می کرد، او خود را وقف حقیقت کرد و مشورت را امری خوب می دانست، وقتی عده‌ای را در راه گمراهی می دید، ایشان را به بازگشت به راه درست موعظه می کرد.

سخنانش هرگز بویی از خشونت نداشت، هرگز تفرقه و نفرت را نمی پسندید و تنها هدفش اتحاد مردم بود، او هرگز نتوانست بی عدالتی و تبعیضات آل سعود را بپذیرد، وی خواستار زندگی مردم کشورش بر پایه اتحاد و یکرنگی بود، او زندگی خود را وقف ایستادگی و خدمت برای احقاق حقوق هموطنانش کرد.

دولت سعودی، مردانی همانند شیخ نمر را با اعدام و کشتن از سر راه خود برمی دارد، این دولت در تصورات خود می اندیشد که توانسته شیخ را شکست بدهد و ترس را در وجود مردم قرار دهد.

دنیا هم اکنون در غم از دست دادن شیخ نمر می باشد ولی پیام ایشان برای کسب عدالت، آزادی و ایستادگی در قلب تمام انسان های آزاده جهان قرار گرفته است، اهداف وی در واقع حقیقت زندگی هر انسان آزاد اندیشی میباشد، سکوت در برابر استبداد در واقع همکاری برای ادامه ظلم می باشد، زمانی که بعد از اعدام شیخ نمر جامعه جهانی سکوت کردند صداهایی از مردم آزاده جهان به اعتراض بلند شد و خواستار متعهد شدن دولت سعودی در توقف و جلوگیری از تکرار این قبیل اقدامات در آینده شدند.

دکتر «جان اندرو»، دانشمند برجسته و مشهور کانادایی، اعدام شیخ نمر را به شدت محکوم کرد و گفت: اعدام یک مخالف سیاسی در حالیکه هیچ خشونتی نداشته در اسلام ممنوع می باشد، اعدام وی موجبات سرنگونی دولت سعودی را رقم می زند، دولتی که شهروند خود را بر اساس اتهامات پوچ و واهی می کشد نشان می دهد که چقدر قانون و اجرای آن در این کشور با خلا روبروست و جایی برای حمایت از برقراری حقوق شهروندی در این کشور وجود ندارد، ایشان در اکتبر ۲۰۱۴ به اتهامات واهی فتنه انگیزی به اعدام محکوم شده بود. جرم وی اقدام برای آشوب طلبی بر ضد رژیم سعودی اعلام شده بود.

اعدام «شیخ نمر» به این دلیل بود که آل سعود وی را همچون سدی بر ضد اقدامات غیرقانونی خود و سرکوب قومیت ها می دید، زیرا وی صدای حقیقت بود و دولت سعودی تحمل شنیدن آن را نداشت.

بعد از شهادت شیخ نمر، او تبدیل به الگوی پایداری گشت، در کشوری که دقیقا جداسازی جنسیتی، اجتماعی و مذهبی در پایه و اساس شکل می‌گیرد، شیخ نمر تبدیل به الگویی شد که در رژیم سعودی مقاومت و تلاش برای کسب آرامش و اتحاد مردم می تواند اتفاق بیفتد.

وقتی یک دولت سیاسی می تواند فقط با خونریزی و نمایش خشونت فجیع به حیات خود ادامه دهد و قانون خود را در انجام و اجرای اعمال سرکوبگرانه اجرا کند، این چنین رژیم هایی در حقیقت در لبه پرتگاه ایستاده اند و به فروپاشی خود کمک می کنند و مردم به مانند یک طوفان روزی با ضربات سهمگین خود این حکومت ها را ساقط خواهند کرد.

البته سازمان های حقوق بشری قبل از اعدام شیخ نمر هشدار داده بودند، از جمله گروه حقوق بشری در بحرین و اروپا، اعدام شیخ نمر را اقدام ضد بشری نامیده بودند چرا که وی هیچ گونه خشونتی نداشت و حتی آدمی نکشته بود و یا جایی را منفجر نکرده و فقط با سخنان خود مردم را آگاه کرده بود، سازمان حقوق بشر و آزادی مرکز اروپا(Acdhr) - مرکز دموکراسی آمریکا و حقوق بشر بحرین(Adhr) و انستیتو بحرین برای آزادی و دموکراسی به شدت این اعدام را محکوم کرده و آن را یک اقدام نکوهیده و دمنشانه توصیف کردند، آنها از جامعه جهانی خواستند که اقدامات لازم برای جلوگیری از تکرار این اعمال رژیم سعودی را به عمل آورند.

«حسین عبدالله»، رییس سازمان حقوق بشر و آزادی مرکز اروپا(Acdhr)، گفت: اعدام شیخ نمر فقط ظلم و ستم به یک انسان نبوده است، بلکه ستم به تمام بشریت بوده است، اگر رژیم سعودی خود را در این اعدام موفق می بیند چون اطمینان داشته که بعد از اعدام شیخ نمر، جامعه جهانی سکوت خواهد کرد.

ترس از اقدامات سیاسی شیخ نمر، موجب اعدام وی توسط رژیم سعودی گردید، آیت الله خامنه ای در جلسه ای در تاریخ ۲۹ دسامبر ۲۰۱۵ گفتند که اعدام خوبی ها، یک مشکل برای جامعه جهانی می باشد، سرکوب خوبی ها و حقایق به ابزاری برای قدرت های مادی گرا تبدیل شده است، عدالت و ارزش های انسانی و همینطور اخلاقیات، همچنان سرکوب می شوند، خون انسان های آزاده به طور مداوم توسط قدرت های سلطه گر ریخته می شود و در اثر گرسنگی بعضی ملت ها می میرند زیرا دولت های غارتگر ثروت آن ها را به تاراج می برند این تعریفی از وضعیت کنونی جامعه جهانی می باشد!

این ها دلایل اعدام شیخ نمر بود، بیایید به شجاعت طرز زندگی ایشان و سخنان افشاگرانه اش افتخار کنیم، آخرین سخن این آزاد مرد در قبل از اعدامش «لبیک یا حسین»، بود و راهش پر رهرو و یادش تا همیشه تاریخ گرامی باد.

نویسنده:  کاترین شادام، تجزیه گر سیاسی و نویسنده و مفسر در امور خاورمیانه