به گزارش «گلن گرینوالد» خبرنگار روزنامه انگلیسی «گاردین» که از طریق «ادوارد اسنودن» مأمور سابق ۲۹ ساله «سیا» برنامه‌های محرمانه جاسوسی آمریکا را فاش کرده بود، گزارش داد که ظرف چند هفته و ماه آینده گزارشات بیشتری درباره برنامه جاسوسی سازمان‌های امنیتی آمریکا منتشر خواهد شد.

وی در مصاحبه با آسوشیتدپرس گفت: ما قدصد داریم افشاگری‌های ویژه بیشتری را که هنوز شنیده نشده در چند هفته و ماه آینده منتشر کنیم.

گرینوالد تصریح کرد که این افشاگری‌ها بر اساس اطلاعاتی است که اسنودن در اختیار آنها قرار داده است.

اسنودن، مشاور فنی سابق سیا و کارمند کنونی «بوز آلن همیلتن»، پیمانکار دفاعی سازمان امنیت ملی آمریکا است که از وجود برنامه محرمانه «PRISM» سازمان امنیت ملی آمریکا(NSA) پرده برداشت.

این برنامه جاسوسی به سازمان امنیت ملی آمریکا و پلیس فدرال این کشور موسوم به «اف بی آی» اجازه می‌دهد تا به ایمیل‌ها، ویدئو‌ها، چت‌ها، تصاویر و دیگر اطلاعات کاربران اینترنتی و همچنین تماس‌های تلفنی شهروندان آمریکایی و افراد خارجی دسترسی داشته باشند.

گرینوالد ادامه داد: چندین داستان توسط اسنادی که اسنودن ارائه داده است، وجود دارد و ما قصد داریم تمامی این ماجراها را دنبال کنیم.

رویترز به نقل از برخی شاهدان ماجرا گزارش کرد که اسنودن آخرین بار روز دوشنبه در حالیکه از هتل خود در «هنگ‌کنگ» خارج می‌شد، دیده شده است.

بر اساس این گزارش، ‌ تاکنون هیچ‌گونه اتهام و یا درخواست بازداشت اسنودن توسط مقامات آمریکایی مطرح نشده است.