گروه شبه نظامی آنتی بالاکا(Anti - balaka) به کشتار بی رحمانه مسلمانان جمهوری آفریقای مرکزی ادامه می دهد. این گروه افراطی با پس زمینه فکری مسیحی در دهه ۱۹۹۰ شکل گرفت و تاکنون به کشتار مردم بی گناه ادامه می دهد.

به گزارشMuslimPress، بانگی(Bangui) پایتخت کشور جمهوری آفریقای مرکزی، از جمله بدترین و نا امن ترین شهرها برای زندگی است. هرچند که جمهوری آفریقای مرکزی دارای ذخایر الماس و اورانیوم است، اما پایتخت این کشور یکی از فقیرترین شهرهای جهان است. مردم این شهر تا هنگامی که هوا روشن است، جرأت بیرون رفتن را دارند. با تاریک شدن هوا، شهر در اختیار تبهکاران قرار می‌گیرد.

در سال ۱۹۹۰ در بانگی گروهی افراطی با نام آنتی بالاکا(Anti - balaka) ایجاد شده و هدف خود را کشتن اعلام کرده‌اند. دولت ضعیف مرکزی نیز توانایی مقابله با آن‌ها را ندارد و همچنین همه روزه اخباری از کشتن فجیع مردم توسط آنتی بالاکاها به گوش می‌خورد بیشتر این گروهک را نوجوانان تشکیل می‌دهند که معتاد به ماریجوانا یا مشروبات الکلی هستند.

جمهوری آفریقای مرکزی حدود ۵ میلیون جمعیت دارد که اکثریت آن‌ها مسیحی هستند و مسلمانان بین ۱۵ درصد از جمعیت جمهوری آفریقای مرکزی را تشکیل می‌دهند و بیشتر آن‌ها در مناطق شمالی این کشور و در نزدیکی مرزهای چاد و سودان زندگی می‌کنند.

درگیری های گروه شبه نظامی آنتی بالاکا با مسلمانان از زمان برکناری رئیس جمهور مسیحی وقت در سال ۲۰۱۳ توسط اسلام گرایان و انتصاب رئیس جمهور موقت مسلمان آغاز شد. شبه نظامیان آنتی بالاکا که زمینه فکری آنها مسحیت است، از آن زمان به بهانه مقابله با اسلامی شدن کشور، نسبت به مسلمانان اعمال خشونت های شدید را آغاز کرده اند.

در سال ۲۰۱۴ میشل جوتودیا(Michel Djotodia) اولین رئیس جمهور مسلمان جمهوری آفریقای مرکزی از سمت خود کناره گیری کرد. اما پس مدت کوتاهی آرامش نسبی، دوباره اوایل امسال خشونت میان شبه نظامیان مسیحی آنتی بالاکا و گروه اسلام گرایان سلکا(seleka) بالا گرفت که منجر به کشته شدن صدها نفر و آواره شدن مردم بی گناه شد.

بر اساس گزارش عفو بین الملل مسلمانانی که به خانه‌هایشان پس از کشتارها و بی‌خانمانی‌ های جمعی در طول سال ۲۰۱۴ به مناطق غربی این کشور بازگشته‌اند، توسط شبه‌ نظامیان " آنتی بالاکا " از تبلیغ و انجام امور مذهبی‌شان در عموم منع می‌شوند. همچنین برخی از مسلمانان به زور و با تهدید به مرگ و شکنجه به مسیحیت روی آورده‌اند.

بر اساس شهادت یک جوان ۲۳ ساله، مسلمانان هیچ چاره‌ای جز حضور در کلیسای کاتولیک ندارند زیرا گروه " آنتی بالاکا " قسم خورده‌اند که در صورت عدم انجام این کار آنها را خواهند کشت. به گفته او: «برای ما غیرقانونی است که عبادت کنیم. باید با پنهان‌کاری و بسیار سریع امور مذهبی خود را انجام دهیم. برپایی نماز جماعت غیرممکن است.»

دور جدید انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور به دلیل بحران‌های مداوم، سه بار به عقب موکول شده و در آخرین تصمیم قرار است ماه اکتبر امسال برگزار شود.