چین ضمن تاکید بر اتخاذ یک راهکار سیاسی برای حل بحران جاری در سوریه، از جامعه بین‌المللی خواست که در پیدا کردن این راه حل کمک کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، " لی کیانگ "، نخست وزیر چین، روز یکشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با " آنگلا مرکل "، صدر اعظم آلمان گفت: «طرف چینی از هر راهکار سیاسی ممکن که همه گروه‌های سیاسی آن را پذیرفته باشند، استقبال می‌کند و فعالانه از آن حمایت می‌کند.»

لی، ضمن پیچیده و جدی خواندن شرایط در سوریه تاکید کرد که جامعه بین‌الملل باید با یکدیگر نقش فعالانه و سازنده‌ای در یافتن یک راه حل برای بحران سوریه ایفا کند.

نخست وزیر چین که در چارچوب یک سفر سه روزه در آلمان به سر می‌برد، در همان روز اظهار داشت که دمشق اعلام کرده است در کنفرانس ژنو۲ در ماه ژوئن که هدف آن پایان دادن به بحران در این کشور عربی است، شرکت می‌کند.

" ولید معلم "، وزیر خارجه سوریه، روز یکشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی در بغداد گفت: «ما فکر می‌کنیم که کنفرانس بین‌المللی ژنو، یک فرصت خوبی برای اتخاذ یک راهکار سیاسی برای حل بحران در سوریه است.»

ولید معلم در ساعات اولیه روز یکشنبه، وارد بغداد شد و با " هوشیار زیباری "، وزیر خارجه عراق و " نوری مالکی "، نخست وزیر این کشور دیدار و گفتگو کرد. بغداد می‌گوید که از تصمیم عراق برای شرکت در کنفرانس موسوم به ژنو دو استقبال می‌کند.

" ائتلاف ملی " مخالفان دولت سوریه هنوز اعلام نکرده‌اند که در مذاکرات آتی شرکت خواهند کرد یا نه. ائتلاف ملی تقسیم شده، نشست‌های خود را از ۲۳ ماه مارس در استانبول ترکیه آغاز کرده‌تا موضع خود در قبال این کنفرانس را مشخص کند.

در هفتم ماه می، روسیه و امریکا در مسکو در مورد برگزاری یک کنفرانس بین‌المللی در مورد حل بحران سوریه به توافق رسیدند. این کنفرانس با هدف پیگیری اهدا نشست ژنو است که در ژوئن ۲۰۱۲ برگزار شد.

در اولین کنفرانس ژنو، که به ریاست کوفی عنان، دبیر کل سابق سازمان ملل و نماینده مشترک اتحادیه عرب و سازمان ملل در امور سوریه برگزار شد، بر اتخاذ یک راهکار سیاسی برای حل بحران سوریه تاکید شد.

بحران در سوریه از ماه مارس ۲۰۱۱ آغاز شده است و از زمان آغاز این خشونت‌ها تعداد زیادی از مردم، از جمله بسیاری از نیروهای امنیتی و سربازان سوری کشته شده‌اند.

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در ۲۳ ماه می، گفت: «سوریه برای مقابله با تروریسم و کسانی که در سطح منطقه و در جهان از آن‌ها حمایت می‌کنند و نیز بر اتخاذ یک راهکار سیاسی برای حل بحران سوریه مصمم است.»