داعش با کمک بازوهای تبلیغاتی خود سعی کرده تا این گروه را در دنیا بزرگ جلوه دهد و عناصر بیشتری را از مناطق مختلف دنیا جذب کند.
اما تاریخچه استفاده تروریستها از رسانه برای ایجاد رعب و وحشت، به ۲۲ سپتامبر ۲۰۰۴ باز می گردد. در آن زمان گروهک تروریستی موسوم به " توحید و هجرت " به سرکردگی " ابو مصعب زرقاوی " اردنی، که از پایه گذاران داعش نیز به شمار می آید، یکی از گروگانهای آمریکایی خود به نام " یوجین آرمسترانگ " را مقابل دوربین سربرید. فیلم این جنایت به سرعت در اینترنت منتشر شد و گزارهای آمریکایی نیز حکایت از آن داشت که این عملیات اعدام به دست خود زرقاوی انجام شد.
این نخستین عملیات سربریدن به دست گروه‌های تروریستی در منطقه بود، و با اینکه فیلم برداری و مونتاژ آن به صورت غیر حرفه‌ای صورت گرفت، اما پایه گذار روش ویژه این گروه تروریستی در مراحل بعدی تحول آن بود. " توحید و هجرت " پس از مدتی به " مجلس شورای مجاهدین " تغییر نام داد و بعد از آن که فعالیتهای آن به سوریه گسترش یافت، گروه های تروریستی دیگر را نیز جذب کرد و اکنون با نام داعش در حال فعالیت است.
داعش اکنون با در اختیار داشتن سه مؤسسه رسانه‌ای به نامهای الاعتصام، الحیات و الفرقان، بیش از ۲۰۰ فیلم و مستند و گزارش مصور از فعالیتهای خود در عراق و سوریه تولید کرده، ولی موضوع قابل توجه استفاده این گروه تروریستی از روشهای جدید و پیشرفته در فیلم برداری، مونتاژ و کارگردانی در تولید این فیلمهای تبلیغاتی است، به صورتیکه استفاده از جلوه‌های ویژه در برخی از این فیلمها و مستندها در حد فیلمهای هالیوودی است.
داعش پس از گذشت بیش از ۱۰ سال از نخستین اعدام، اکنون در فیلمهای جدید خود تلاش می کند تا کشتار و جنایت و سربریدن انسانها را به گونه‌ای به تصویر بکشد که برای مخاطبانش جذاب به نظر بیاید و در این راه علاوه بر استفاده از جدیدترین تکنیکها در جلوه های ویژه و استفاده از انواع دوربین‌های فیلم برداری پیشرفته و کارگردانی فیلمها، سرودهایی تحریک کننده را به منظور جذب تروریستها از مناطق مختلف دنیا در این فیلمها می‌گنجاند.
منبع: العالم