در این نوشتار به صورت خلاصه نگاه کلی به مسئله فلسطین می نماییم.

۱ - بخش عمده ای فلسطینی های سرزمین فلسطین پس از ۱۹۴۸ و ۱۹۶۷ از سرزمین فلسطین اشغال شده اند تا جایی که آخرین آمار ۱۱ میلیون ۲۰۰ هزار نفر جمعیت فلسطینی هارا تخمین می زنند که جمعیتی بالغ بر چهار میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در اراضی فلسطین و چیزی حدود یک میلیون و سی و هفت هزار نفر در اراضی اشغالی ۱۹۴۸ ساکن هستند. لذا متوجه خواهیم شد چه جمعیت عظیمی از کشور فلسطین از سرزمین مادری خود اخراج و به زور کوچانده شدند. نگاه به حوادثقبل از ۱۹۴۸ و اقدامات تروریستی گروه های اسرائیلی همچون هاگانا برای کوچاندن و ترساندن ملت فلسطین خود گواه این مدعاست.

اگر چه این جنایت در حالی رخ می دهند که اسرائیلی ها با مظلوم نمایی حوادثجنگ جهانی دوم سرزمین مادری فلسطینی هارا اشغال گردند اما هیچ گاه چشمی به زمین های اروپا نداشتند. از ۱۸۹۶ که مسئله کنفرانس بال مطرح شد و زمین های مختلفی برای اشغال در سراسر جهان به عنوان گزینه مطرح گردید هیچگاه اروپا به عنوان گزینه ی مهم و جدی تلقی نگردید. در واقع با فرض پذیرش جنایت جنگ جهانی دوم، سوال است چرا فلسطینی ها باید جان و مال و ابروی خود را فدا کنند؟

۲ - همانطور که اشاره شد مناطق ۱۹۴۸ اولین مناطقی بود که در ابتدای تاسیس رژیم جعلی صهیونیستی مورد اشغال قرار گرفت و چیزی بالغ بر ۷۸ درصد از خاک سرزمین فلسطین را شامل می شود. در چنین شرایطی جمعیتی که از فلسطینی ها در این سرزمین باقی ماند عددی حدود ۱۶۷ هزار نفر بود که در سال جاری به عدد بیش از یک میلیون و نیم رسید. تا جایی که یک پنجم و حتی بنابر بعضی از آمارها یک چهارم جمعیت اسرائیل را این افراد تشکیل می دهند. افرادی که با سرکوب اسرئیلی ها مواجه هستند و همیشه خود را به ملت فلسطین مدیون می دانند. بر همین اساس الگوی تسویه نژاد و پاکسازی قومیتی در مناطق ۱۹۴۸ به شدت دنبال می شود و هر روز شاهد هستیم بخشی از مناطق عرب نشین و مسلمان نشین و حتی مسیحی نشین مناطق ۱۹۴۸ که فلسطینی هست تخریب و به جای آن شهرک های صهیونیستی نشین جایگزین می شود. مسئله ای که به طور حتم باید گفت چیزی شبیه کوچاندن ۱۹۴۸ است.

۳ - نوار غزه را باید فشرده ترین و متراکم ترین منطقه جهان دانست. منطقه ای که با جمعیت یک میلیون ۸۰۰ هزار نفر محروم ترین منطقه در جهان است. تا جایی که پس از جنگ های مختلف به ویژه جنگ اخیر ۵۱ روزه مردم در ویرانه های خانه های خود با داغ عزیزانشان سر میکنند. شاید کمتر کسی بداند از سال ۲۰۰۶ تا به امروز رژیم اشغالگر قدس شش جنگ ناجوانمردانه علیه ملت فلسطین در غزه انجام داد تا این منطقه را با همه توان اشغال کند اما هر دفعه شکست خورد. رژیم اشغالگر قدس در جنگ اول ۱۱۱۳ نفر شهید و زخمی، در جنگ دوم ۷۹ نفر شهید و زخمی، سوم ۵۵۰ نفر شهید و زخمی، جنگ چهارم یا ۲۲ روزه بیش از ۶۶۰۰ نفر شهید و زخمی، جنگ پنجم یا شش روزه ۱۶۷ شهید و صدها زخمی و در نهایت ششم۱۲۲۳۷ نفر شهید و زخمی به ملت فلسطین وارد ساخت و جان و مال و زندگی ملت فلسطین را از او گرفت. کدام جنایتکاری قادر است با چنین ددمنشی در مقابل تمام دستگاه های بین المللی اینقدر فجیع نسبت به یک ملت با مساحتی حدود ۴۵ کیلومتر رفتاری انجام دهد که هر بیننده ای را متحیر و دل شکسته کند.

حقا و انصافا بدون حمایت سران استکبار اسرئیل مرده ای بیش نیست و این غیرت ملت فلسطین است که موجب زندگی و حیات در نوار غزه شد. حمایت از این ملت به طور حتم وظیفه ای شرعی و دینی است. همانطور که پیامبر اسلام فرمودند: «خداى متعال به داود وحى فرمود: اى داود! هیچ بنده اى نیست که ستمدیده اى را یارى رساند یا در ستمى که به او رفته، همدردى کند، مگر این که گام هاى او را در آن روزى که همه گام ها مى لغزد، استوار نگه دارم» و یا حضرت امیر المومنین در خطبه معروف خود برای مردم در زمان آغار خلافتشان دفاع از مظلوم، مقابله با شکم بارگی ستمگران را عهد خداوند از عالمان بر می شمرند.

۴ - کرانه باختری را باید مهمترین بخش فلسطین دانست. منطقه ای که در شرق فلسطین و غرب رود اردن قرار داد. منطقه ای که در خود شهرک های فراوانی از صهیونیست ها را دارد و با دسترسی آسان می تواند به محدوده ی امنیتی رژیم اشغالگر قدس دست یابد. در چنین شرایطی هر فلسطین خطری بالقوه برای این رژیم محسوب می شود. همانطور که در انتفاضه اول و دوم و به زعم بعضی ها با حوادثجدید انتفاضه سوم شاهد هستیم. اخباری که هر روز از دفاع مشروع یک فلسطینی از حق خودش در برابر صهیونیست ها مطلع می شویم یا تصاویری که میبنیم کودکان و نوجوانان فلسطینی با سنگ به جنگ تانک های اسرائیلی می روند. در چنین شرایطی تسلیح کرانه باختری تیری بر پیشانی بدن نیمه جان رژیم اشغالگر قدس است.

۵ - قدس شریف که پایتخت ابدی ملت فلسطین است سالیان دراز که در اشغال رژیم اشغالگر قدس می باشد. رژیمی که حتی برخلاف پیمان نامه ها و قطعنامه های بین المللی قدس را پایتخت خود میداند و از هر نوع تخریب و تهدید مسلمانان برای اخراج از این شهر کوتاهی نمیکند. اخیرا گروهک تروریستی داعش که هیچ تهدیدی تا به امروز علیه رژیم صهیونیستی نداشت بر آن شد تا با همکاری این رژیم ملت فلسطینی مخالف اسرائیل را مرعوب سازد تا پروژه یهودی سازی این شهر سریعتر دنبال شود. داعش در پیام خود از مسیحیان این شهر نه حتی یهودیان یا صهیونیست ها خواست از قدس خارج شوند تا قدس آزاد گردد. مسیحیانی که در زیر فشار صهیونیست ها از فلسطینی بودن خود دفاع کرده و ایستادگی میکنند. در کنار این هر روز شاهد هستیم اولین قبله گاه مسلمانان در تصرف صیهونیست ها مورد هتک حرمت و تخریب قرار میگیرد تا شاید در خرابه های مسجد الاقصی بتوان معبد سلیمان را احیا کنند. آرزویی که یقینا با غیرت ملت فلسطین به گور خواهند برد.

فرجام سخن:این نوشتار به طور اجمالی به موضوع فلسطین حاضر پرداخته و اشارتی داشته است. کشوری که بخش عمده ای از آن در اشغال افرادی است که حتی در این کشور متولد نشده اند و هیچ تاریخی از سرزمین فلسطین نمی دانند. بعضی از آنها از اروپا و روسیه و بعضی از اتیوپی و دیگر کشورهای آفریقایی کوچانده شدند تا سرزمین مادری ملت فلسطین و اولین قبله گاه مسلمانان جهان را اشغال کنند. به واقع باید گفت فلسطینی ها در تنهایی خود به سر میبرند و در این تنهایی توانستند شش جنگ را در غزه دفع کنند و هر دفعه زیر هزاران و بلکه میلیون ها تن مواد منفجره دوام بیاورند و پایداری کنند. حمایت از این ملت حتما واجب شرعی است و ملت های مسلمان این را نشان داده اند که هیچگاه مسئله فلسطین را فراموش نمیکنند.

امیر مسروریمنبع: تابناک