آنچه که بصورت خلاصه از اسناد وزارت خارجه عربستان که توسط سایت ویکی لیکس فاش شده است، نشان دهنده تلاش حداکثری دولت عربستان سعودی در تقابل با سیاست های جمهوری اسلامی است، تلاشهایی که از طریق استراتژی های مختلف قابل پیگیری هست توسط این کشور پیگیری شده است:

۱ - آشفتگی در روابط جمهوری اسلامی ایران با کشورهای منطقه

۲ - کارشکنی در نقش جمهوری اسلامی در منطقه

۳ - بهم ریختگی در روابط بین المللی جمهوری اسلامی ایران

اینطور که از این اسناد برداشت می شود عربستان سعودی تمام تلاش خود را می کند که به یک قطب بدون رقیب در منطقه تبدیل شود. این تلاش در قالب سازماندهی گروههای تروریستی در منطقه انجام گرفته شده است. این تلاش در قالب سازماندهی گروههای تروریستی در منطقه و بهم ریختگی و خونریزی در کشورهای منطقه شکل جدی بخود گرفت. حمله به کشور یمن، کشوری که توسط مردم اداره می شود. آنچه که در یمن عربستان سعودی را آزار می دهد حاکمیت شیعیان حوثی بر این کشور است، که مورد حمایت مردم و جمهوری اسلامی هستند. حمله به یمن عملی است که در فضای کنونی منطقه به نظر بسیاری از تحلیلگران شروع یک بحران برای این کشور محسوب می شود. چراکه این دولت حداکثر توان خود را برای مقابله با شیعیان حوثی بکار گرفته است و هزینه های بسیاری را نیز در این تجاوز داده است. از جمله کشته شدن فرمانده هوایی این رژیم در این حملات. و این در حالیست که حوثی ها هنوز توان واقعی خود را به نمایش نگذاشته اند.

سازماندهی گروههای تروریستی که توسط سازمان اطلاعات عربستان انجام شده است کل منطقه را در آتش جنگ سوزانده است، و جنایات و فجایاع انسانی گوناگون بوجود آورده اند. تا جایی که نام انسان بر آنها گذاشتن محل تردید است. همچنین این گروهها کارها و جنایات خود را با نام اسلام ثبت می کنند و با توجه توان قوی رسانه ای این گروهها(ارسال پیام در شبکه های اجتمایی و فضای مجازی به ۲۳ زبان) توانستند افکار عمومی را در دنیا نسبت به چهره اسلام مخدوش کنند. سایت تحلیل بویلینگ فراگ اسپات نوشت: ”داعش زاییده ی توافق پنهانی عربستان و امریکا است تا با استفاده از آن به تمامی ذخایر نفتی منطقه استیلا داشته باشند. همچنین کاخ سفید معتقد است در برهه ی کنونی تسلط بر سوریه به معنای تسلط بر کل منطقه است زیرا از طریق سوریه می توان روسیه و ایران را نیز شکست داد. اما توافق پنهانی امریکا و عربستان از آنجایی احمقانه است که در نتیجه نابودی خود آنان را در پی خواهد داشت زیرا اتفاقاتی که در منطقه رخ می دهد و انقلاب مردم یمن محدود به آنجا نخواهند ماند و همچنین، کنترل بازار نفت بزودی از دست عربستان و امریکا خارج خواهد شد! "

در باب تلاش برای بهم ریختگی در روابط بین الملل جمهوری اسلامی ایران برخی تحلیلگران امریکایی، مثلا در باب کاهش قیمت نفت؛ گرچه کارشناسان نفت وابسته به عربستان و امریکا اصرار دارند کاهش قیمت نفت، صرفا واکنش بازار بوده است اما از سوی دیگر کارشناسان امر معتقدند عربستان با فروش هر بشکه نفت به قیمت ۴۰ دلار(که به تدریج از ۶۰ دلار به پنجاه و ۴۰ رسید) در حالی که ارزش واقعی آن ۱۰۰ دلار است سعی دارد با وارد کردن ضربه ی اساسی به اقتصاد ایران، در تحت فشار قرار دادن ایران و خوش خدمتی به بوده است.

حال سوالی که مطرح می شود اینست که این رژیم چرا و چقدر می خواهد برای استحکام قدرت خویش در منطقه هزینه بپردازد؟

نقش سازمانها و نهاد های حقوق بشری در محکوم کردن این سیاست مخاطره آمیز توسط عربستان سعودی چیست؟

جنگ افروزی در منطقه(صد ها هزار کشته و زخمی و میلیون ها آواره نتیجه آن بوده است) و دخالت در امور داخلی کشورهای منطقه توسط هیچ نهاد حقوقی و بین المللی از جمله سازمان ملل محکوم نشده است؟

دو هفته بعد از انتشار اسناد وزارت خارجه عربستان در سایت ویکی لیکس ۳ حمله تروریستی بصورت همزمان در روز جمعه ۲۶ ژوئن در سه کشور: کویت، فرانسه و تونس به وقوع پیوست.

۱ - حمله انتحاری به مسجدی در کویت که ۲۵ نفر کشته شدند و بیش از ۲۰۰ زخمی بر جای گذاشت. داعش مسئولیت این حمله ترورریستی را بر عهده گرفت.

۲ - انفجار در یک کارخانه گاز در نزدیکی شهر گرونوبل در جنوب شرقی فرانسه رخ داد و همچنین جسد سر بریده‌ای در این محل پیدا شد. سر قربانی با پارچه‌ای با نوشته عربی پوشانده و به دروازه کارخانه میخ شده بود.(به گفته رسانه ها عامل تروریستی از وابستگان داعش بوده است)

۳ - در تونس حمله به هتلی ساحلی به کشته شدن دستکم ۳۹ نفر، از جمله پنج بریتانیایی، و جراحت ۳۶ تن دیگر منجر شد. بسیاری از قربانیان اروپایی بوده‌اند.

این حملات تروریستی در کشورهای مختلف دنیا انجام شده است، و رد پای گروه های تروریستی تکفیری به وضوح در آنها نمایان است، البته این حملات نتیجه پرورش تروریستها توسط عربستان سعودی و همراهی هم پیمانان عربی و حمایت کشورهای غربی است. نقض حقوق بشر در عربستان سعودی نه تنها در حوزه خارج از مرز های این کشور جریان دارد بلکه در درون این کشور نیز این نقض حقوق شهروندی در مورد شهروندان این کشور از جمله: زنان و شیعیان اعمال می شود.

به نظر نگارنده؛ سازمان ملل بجای فرستادن افراد مغرض و جهت داری مانند «احمد شهید» به کشور ایران و گزارش جهت دار وی در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، بهتر بود که برای گزارش وضعیت حقوق بشر در عربستان سعودی و گزارش فجایاع انسانی که توسط گروه های تحت کنترل این کشور در کشور های منطقه انجام شده است؛ نماینده ای بیطرف را به منطقه اعزام کنند و آن وقت سازمان ملل و شورای امنیت تصمیم اساسی در مورد این رژیم را اخذ می کرد و امروز شاهد این همه کشتار و وحشت از حملات تروریستی در نقاط مختلف دنیا نبودیم.

سعید قشقاوی