رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا گفت: گزینه نظامی درباره ایران حتی اگر آمریکا در آن مشارکت داشته باشد، مشکل را حل نخواهد کرد.

مسلم پرس:" باراک اوباما "، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا ضمن دفاع از توافق هسته ای با ایران درباره برنامه هسته ای این کشور، گفت: توسل به گزینه نظامی، مسئله ایران را حل نخواهد کرد.

وی در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی اسرائیل، افزود: تنها با توافق و نه با یک حمله نظامی است که می توان مانع از تجهیز ایران به سلاح اتمی شد.

وی تاکید کرد: گزینه نظامی درباره ایران حتی اگر آمریکا در آن مشارکت داشته باشد، مشکل را حل نخواهد کرد بلکه به طور موقت سرعت برنامه هسته ای ایران را کند خواهد کرد اما آن را حذف نخواهد کرد.

با توجه به اینکه رئیس جمهوری آمریکا درباره گزینه نظامی علیه ایران از لفظ " حتی اگر آمریکا در آن مشارکت داشته باشد " استفاده کرده است، می توان

به این مسئله پی برد که جنگ احتمالی آمریکا علیه ایران همان " جنگ نیابتی " است که رهبر انقلاب اسلامی ایران در سخنرانی اخیر خود به آن اشاره کرده است.

آیت الله سید علی خامنه ای درباره جنگ های نیابتی علیه ایران اخیرا هشدار داده است که: «بنده خبرهایی دارم از اینکه دشمنان ما با همراهی برخی از مسئولان سفیه منطقه‌ی خلیج‌فارس - نه همه‌شان، بعضی - درصدد هستند که جنگهای نیابتی را به مرزهای ایران بکشانند. پاسداران انقلاب اسلامی و همه‌ی پاسداران حریم امنیّت ملّی در سازمانهای مختلف بیدارند، هوشیارند. این را بدانند که اگر شیطنتی صورت بگیرد، واکنش جمهوری اسلامی بسیار سخت خواهد بود.»

ایشان همچنین اخیرا در دیدار با شرکت کنندگان در مسابقات بین المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران، درباره مسئله جنگ های نیابتی فرموده است: «ما باید بیدار باشیم. برادران عزیز، ملّت عزیز ایران، امّت بزرگ اسلامی، زمام‌داران کشورها! بدانید که ما میتوانیم در مقابل این جاهلیّت بِایستیم. امروز سیاستهای خباثت‌آلود استکبار در منطقه‌ی ما ایجاد جنگهای نیابتی است؛ برای منافع خودشان، کشورهای منطقه را یا گروه‌هایی در داخل کشورها را تحریک کنند و وادار کنند که به جان هم بیفتند و آنها منافع خودشان را دنبال کنند؛ جیب کمپانی‌های اسلحه‌سازی را پر کنند، سیاستهای اقتصادیِ اقتصاد نزدیک به ورشکستگی خودشان را ترمیم کنند؛ هدف آنها این است؛ ما باید بیدار باشیم.»