وزیر امور خارجه فرانسه با بیان اینکه هرگونه توافق احتمالی با ایران خطر مسابقه تسلیحات اتمی را در منطقه به همراه خواهد داشت، افزود: توافق با ایران باید شامل دسترسی بازرسان به مراکز نظامی این کشور باشد.

به گزارشمسلم پرس، " لوران فابیوس "، وزیر امور خارجه فرانسه در مصاحبه با نشریه " وال استریت ژورنال " گفت: توافق با ایران باید شامل دسترسی بازرسان به مراکز نظامی این کشور باشد.وی افزود: یک توافق احتمالی با ایران خطر مسابقه تسلیحات اتمی را در منطقه به همراه خواهد داشت مگر اینکه در این توافق دسترسی بازرسان به مراکز نظامی و دیگر تاسیسات مخفی این کشور تضمین شود.وی با بیان اینکه اگر تهران مراکز نظامی خود را در برابر بازرسی ها مسدود کند، هر گونه توافق بی فایده خواهد بود، گفت: بازرسی باید بخشی از توافق نهایی باشد.از سویی " ماری هارف "، مشاور ارشد وزارت خارجه آمریکا با بیان اینکه وزیر امور خارجه این کشور به اتمام مذاکرات تا مهلت مقرر متعهد است، افزود: " جان کری " و " ظریف " درباره تمام موضوعات با یکدیگر گفتگو کردند. ما و شرکایمان به اتمام مذاکرات تا سی ام ژوئن متعهد هستیم.

مقامات جمهوری اسلامی ایران بارها درباره بازید از مراکز نظامی به عنوان خط قرمز توافق هسته ای یاد کرده اند.آیت الله سید علی خامنه ای چندی پیش در مراسم فارغ التحصیلی نظامیان سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران طیسخنانیگفته بود: ما اجازه نمیدهیم به حریم دانشمندان هسته‌ای ما و دانشمندان در هر رشته‌ی حسّاس و مهمّی، اندک‌ اهانتی بشود.

ایشان در تأکید سخنان خود افزود: من اجازه نمیدهم بیگانگان بیایند با دانشمندان ما، با فرزندان برجسته و عزیز ملّت ایران که این دانش گسترده را به اینجا رسانده‌اند، بخواهند بنشینند حرف بزنند.همچنین در روزهای اخیر تجمعات مختلفی در نقاط مختلف ایران در حمایت از سخنان آیت الله سید علی خامنه ای شکل گرفت.

در این تجمعات اقشار مختلف مردم ایران از تیم مذاکره کننده این کشور با گروه ۱ + ۵ خواستند تا در حین نگارش توافق جامع هسته ای، سخنان رهبر انقلاب اسلامی ایران را خط قرمز خود قرار دهند.