امروز، ۱۳ رجب، وقتی خورشید سر از بالین کوه ها بردارد و طلوع کند، همتای خود را در زمین خواهد یافت. همان مولای نخلستان های سکوت، همان مولای شبگرد کوچه های کوفه که بار امانت بر دوش، خلافت خدا را بر زمین مجسم خواهد کرد و یتیمان، طعم نان دست های فاطمه را در بخشش شبانه او، بی منّت خواهند چشید.
ولادت امام علی(ع)امام على(ع) در روز جمعه ۱۳ رجب سال سى‌ ام عام الفیل در خانه خدا متولد شدند. ایشان نخستین فرزند خانواده هاشمی است که پدر و مادر او هر دو فرزند هاشمی اند. خاندان هاشمی از لحاخ فضائل اخلاقی و صفات عالیه انسانی در قبیله قریش و این طایفه در طوایف عرب، زبانزد خاص و عام بوده است. فتوت، مروت، شجاعت وبسیاری از فضایل دیگر اختصاص به بنی هاشم داشته است. امیرالمومنین على علیه السلام فقاهت در دین را از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرا گرفت و آنچه را که جبرئیل بر آن حضرت نازل کرده بود به خوبى آموخت. با آنکه برخى از صحابه در علوم شریعت اظهار وجود مى کردند، هیچ کدام آنها به پای او نمى رسیدند؛ زیرا از همه آنان فقیه تر و در قضاوت و فتوا از همه برتر بود. هنگامى که کار دشوار مى شد و در مسائلى مى ماندند و گیر مى کردند و مى خواستند صحیح ترین نظریّه را به دست آورند، به امام على علیه السلام روى مى آوردند. علی علیه السلام شخصیتی بزرگ و بی بدیل است که در طول تاریخ همواره مورد مدح و ستایش بزرگان قرار گرفته و حتی کسانی که به امامت علی(ع) باور ندارند نیز، او را در نوع خود یگانه و بی نظیر می دانند.
نمونه ای از گفتار اندیشمندان غیر مسلمان درباره حضرت علی(ع):کارلایل " فیلسوف انگلیسی، هر گاه به نام علی(ع) می رسید بزرگی علی چنان او را به وجد می آورد و نیروی عظمت آن حضرت چنان تحریکش می کرد که از بحثعلمی بیرون می شد و بی اختیار شروع به مدیحه سرایی او می کرد، او درباره علی چنین می گوید: " ما نمیتوانیم علی را دوست نداشته باشیم و به وی عشق نورزیم زیرا هر چه خوبی هست که ما آن را دوست داریم همه در علی جمع است. او جوانمرد شریف و بزرگواری بود که دلش سرشار از مهر و عطوفت و دلیری بود، از بشر شجاع تر، اما شجاعتش آمیخته با مهر و عطوفت و لطف و احسان بود. آری. علی علیه السلام بی کرانِ عرونماز حضرت علی(ع)زیارت امین اللهصلوات امیرالمومنیناعمال شب سیزدهم ماه رجباعمال روز سیزدهم ماه رجب