«مقامات آمریکایی شدیداً بر روی رشد داعش در منطقه کار می کنند. آن ها رشد داعش را مانند گسترش یک مریضی دانسته که دنیای اسلام را از غرب آفریقا تا مرکز آسیا فرا خواهد گرفت.
گروه هایی کوچکی از تروریست ها اخیراً ارتباط خود را با داعش اعلام کرده اند. اما چشم انداز روشنی در مورد آن ها تصور نمی شود. در ماه مارس، گروه تروریستی داعش مسئولیت حمله به موزه «باردو» در تونس را بر عهده گرفت. همچنین خشونت های اخیری که در مناطق دیگر اسلامی رخ داده است را به خود نسبت داده است.
منابع رسمی حمله ها و عملیات هایی را که داعش اخیراً دور از عراق و سوریه انجام داده است را ذکر کرده اند:
۱ - روز جمعه پلیس عربستان اعلام کرد، فردی را که قصد بمب گذاری در هفت خودرو را داشت دستگیر کرده است. که البته قبل از ایست و بازرسی توانست دو مأمور پلیس را بکشد.
۲ - روز دوشنبه گروه تروریستی داعش ویدئو ای را منتشر کرد که در آن دو گروه زندانی که توسط آن ها اسیر شده بودند را نشان می داد. که همه آن ها مسیحی هایی با ملیت اتیوپیایی در لیبی بودند. یک گروه از آن ها همگی سربریده شدند و گروه دیگر نیز زنده در آتش سوزانده شدند. منابع رسمی همچنین ویدئو ها و اخبار مربوط به آن را نیز تأیید کردند.
۳ - شنبه گذشته داعش مدعی یک حمله انتحاری در یک بانک خارج از شهر " کابل " شد. که در نتیجه آن ۳۴ نفر کشته و ۱۰۰ نفر نیز زخمی شدند.
یک مقام آمریکایی گفته است که داعش مانند یک بیماری درحال انتقال به دیگر نقاط دنیا است. وقایع اخیر و همچنین اظهارات افراد وفادار به این گروه نیز این ادعا را ثابت می کند.
ایالات متحده آمریکا همچنین کارها و اعمالی را که گروه تروریستی «بوکوحرام» انجام داده است را نیز مورد نظر قرار داده است. گروه تروریستی بوکوحرام خود را خلیفه نیجریه خوانده است. همچنین اخیراً بوکوحرام با داعش نیز ارتباط داشته است.
طبق قوانین ایالات متحده آمریکا، شهروندانی که قصد سفر به سرزمین های تحت سلطه داعش را دارند، دستکیر می شوند. سال گذشته طبق آمار مرکز مطالعات امنیت ملی آمریکا ۳۹ شهروند آمریکایی که قصد مهاجرت و کمک به داعش را داشتند بازداشت شدند. در هفته اخیر نیز هفت آمریکایی که مظنون به همکاری با این گروه تروریستی بودند نیز دستگیر شدند. نه فقط در آمریکا، بلکه در کشورهایی نظیر مراکش، فرانسه، اسپانیا و… در ماه های اخیر تهدیدات مشابهی صورت گرفت.
در مراکش، ۱۰۰۰ شهروند این کشور به سوریه رفتند که ۱۳ نفر از آن ها دو هفته قبل دستگیر شدند.
" گرینبرک "، فرماندار ایالت " دورهام " آمریکا گفت: زمینه هایی از پیوستن به داعش را در ایالت دورهام می توانیم مشاهده کنیم. وی افزود: درست است که داعش به عنوان یک مذهب شناخته شده است، اما بسیار فراتر از یک مذهب است. در واقع داعش فرهنگی است که مرکز آن مذهبی خاص است.
" هوشنگ امیر احمدی "، استاد دانشگاه راتگر و کارشناس امور خاورمیانه گفت: داعش مانند یک سرطان سیاسی است که ویروس آن نیروهای نظامی اش است.
گفته می شود که تاکنون داعش پیام های خود را به ۲۳ زبان زنده دنیا در شبکه های اجتماعی منتشر کرده است.»
این مطلب روز شنبه(۲۵ آوریل) در سایت شبکه ان بی سی آمریکا منتشر شده است، ترس از وجود و انتشار داع تمامی کشورهای بوجود آورنده آن را فرا گرفته است.
این احساس ترس از داعش در حالیست که از ابتدای بوجود آمدن گروههای تروریستی در منطقه، ایران خطر گسترش آنها بعه مناطق دیگر گوشزد کرده است و تنها کشوری بوده است که با آنها به مبارزه پرداخته است.
از همان ابتدای فعالیت گروههای تروریستی که داعش یکی از آنها بوده است و همچنین بوجود آمدن فجایع انسانی شاهد سکوت کشور های[غربی عربی] در مقابل آن بوده ایم. آنها نه تنها در برابر جنایت ها آنها سکوت نکرده اند بلکه بعضی از کشور ها مانند: عربستان به طور مستقیم به آنها کمک کرده اند و بعضی کشورهای غربی دیگر مانند: آمریکا و فرانسه به طور غیر مستقیم حامی آنها بوده اند. بعد از آنکه که کشورهای حامی خطر برگشت آنها را به سمت خود احساس کرده اند، آمریکا یک ائتلاف تشریفاتی نبرد برعلیه داعش را بوجود آورد. این ائتلاف از روز آغازین فعالیت خود تاکنون هیچ فعالیت موثری بر ای از بین بردن داعش انجام نداده است بلکه در بسیاری از مواقع مواضع نیروها سوری که در خط مقدم نبرد با داعش هستند را بمباران کرده است. ایلات متحده که خود از حامیان داعش بوده است اکنون با نشر و کسترش جنایت های داعش در رسانه ها با عنوان «گروهی اسلامی» قصد ایجاد رعب و وحشت نسبت به مکتب انسانی و رستگاری اسلام را دارد.
حال این ویروس و مریضی واگیر دار گریبانگیر خودشان شده است.

سعید قشقاوی