نشست آزاد اندیشی " چرا مسلمان شدم؟ " با حضور یک تازه مسلمان اهل کنگو، روز گذشته(سه شنبه) در دانشگاه اصفهان برگزار شد.

به گزارشمسلم پرسو به نقل از صاحب نیوز، نشست آزاد اندیشی " چرا مسلمان شدم؟ " به همت نهاد نمایندگی رهبر انقلاب اسلامی ایران در دانشگاه اصفهان، روز گذشته(سه شنبه) با حضور " ریما فلانکا "، تازه مسلمان اهل کنگو، در تالار گروه معارف اسلامی این دانشگاه برگزار شد.
در ابتدای این نشست معاونت تحصیلات تکمیلی گروه معارف اسلامی با اشاره به حقانیت دین اسلام گفت: خداوند متعال در دو آیه ی ۸ و ۹ سوره ی صف می فرمایند: این اراده ی قطعی خداوند است که دین اسلام را در سراسر جهان ایجاد می کند گر چه مشرکان وکافران سعی در از بین بردن این حق کنند.
محمد علی رستمیان با بیان ۴ علت اصلی که منجر به تغییر برخی نگرش ها نسبت به اسلام شده است افزود: رسانه های غربی با کلید زدن پروژه اسلام هراسی سعی در نشان دادن اسلام به عنوان دینی نابودگر دارند و این شبهه را القا می کنند که اگر ایران به انرژی هسته ای دست یابد سعی در از بین بردن جهان دارد.
وی گسترش تبلیغات ضد اسلامی در رسانه های غربی نظیر کاریکاتورها و کلیپ ها، رفتارهای ضداسلامی و ضد بشری برخی از گروه های به ظاهر مسلمان نظیر داعش و طالبان و وهابیت و همچنین اعمال نادرست خود مسلمانان را به عنوان دومین، سومین و چهارمین علت این امر برشمرد.
در ادامه، مهمان تازه مسلمان این برنامه گفت: من اهل کنگو یکی از کشورهای مرکزی آفریقا هستم. پدرم استاد تاریخ و مادرم دیپلمات هستند. درکشور من تعداد مسلمان ها خیلی کم است و اکثرا مسیحی هستند و من و خانواده ام نیز ابتدا مسیحی بودیم و معمولا زندگی خانواده ی من به گونه ای بود که آخرشب ها اطراف هم جمع می شدیم و یک گزارش از کارهای روزانه خود می دادیم و در این بین سوالات دینی نیز مطرح می شد و هر گاه که من راجع به تثلیث(خدای پدر، خدای پسر و روح القدس) سوال می کردم با جواب های مبهم روبه رو می شدم و این جواب های مبهم را نه تنها از خانواده ی خود و کشیشان می شنیدم، بلکه وقتی ازمسلمانان کشور خودم راجع به خدا سوال می کردم نیز جواب قطعی ای به من داده نمی شد و این امر که نمی دانستم کدام خداوند را باید مورد خطاب قرار دهم اولین عاملی بود که باعثشد به دین خود شک کنم.
ریما فلانگا در مورد دلایل اسلام آوردن خود بیان کرد: دین اسلام به صورت کاملا منطقی به اثبات خدا می پردازد و من می دانم که خدای من کیست. اما در مسیحیت انسان ها به دو دسته تقسیم می شوند: افراد برگزیده که عمدتا”خود کشیشان هستند و افراد غیر برگزیده که کافران هستند و معتقدند که پیامبران تنها برای هدایت این افراد برگزیده می آیند واین باعثمی شد که ما احساس کنیم جزو آن ها نیستیم.
وی در ادامه با اشاره به جهانی بودن دین اسلام تصریح کرد: مسیحیان اعتقاد دارند که فرد مسیحی زاده نمی شود بلکه به وسیله ی غسل تمعید مسیحی می شود درحالی که اسلام می گوید همه مسلمان هستند و در واقع ما انسان ها عهد های خود را با خداوند فراموش کردیم و با توبه و شهادتین مسلمان بودن ما یاد آوری می شود.
طلبه مجتمع آموزش عالی بنت‌الهدی ادامه داد: من به عنوان یک دختر نوجوانی که مسلمان شده بودم وقتی در کلاس ها حاضر می شدم استادان به من می گفتند چرا اسلام آوردی؟ این دین ارزشی برای زنان قائل نیست و می گوید نباید درس بخوانی و در جامعه ظاهر شوی! پس حال که اسلام آوردی طبق دینت عمل کن و به خانه بر گرد و حجاب را به عنوان یکی از دلایل محدودیت دین برای من می گفتند و چون به علت ضعف علمی در مقابل آن ها نمی توانستم حرف بزنم تصمیم گرفتم که در کنار دانشگاه های آکادمیک به حوزه نیز بروم.
فلانگا در مورد حضورش در ایران گفت: حدود ۱۴سال است که در ایران هستم و در حال تحصیل در مقطع دکتری کلام اسلامی در حامعه المصطفی قم هستم و امیدوارم که امسال فارغ التحصیل شوم و به کشور خود برگردم وبه کشورم خدمت کنم.
وی با اشاره به آشنا نبودن مسلمانان دیگر کشورها با اسلام افزود: مسلمانان کشور من آشنایی زیادی نسبت به اسلام ندارند بنابراین من و امثال من سعی می کنیم که جامعه ی مسلمان خود را اصلاح کنیم. فعالیت مسلمانان در کشور من محدودیتی ندارد بلکه خیلی از شبکه های تلویزیونی و مراکز غیر مسلمان از مسلمانان دعوت می کنند وحتی مناظره های نیز بین آن ها بدون هیچ مشکلی صورت می گیرد.
این پژوهشگر برتر علوم دینی به تشریح علت مسلمان نشدن مسیحیانی که با به دین اسلام آشنا شده اند پرداخت و تبیین کرد: خانواده ی من مسلمان هستند اما فامیل های دیگر مثل دایی و خاله مسیحی هستند و با وجود این که از طریق خانواده ی من با دین اسلام آشنا شده اند ولی باز هم ایمان نیاوردند چرا که تغییر دین به همین راحتی ها نیست و تنها افرادی که به نارسایی دینی خود پی ببرند تصمیم به تغیر دین می گیرند. اما چون کشیشان بیشتر سعی می کنند که از جنبه ی عاطفی با افراد صحبت کنند باعثمی شود که افراد در برخورد با مسائل عقل را کنار بگذارند و احساسی تصمیم بگیرند.
در پایان، وی در جواب سوال یکی از دانشجویان مبنی بر اینکه چگونه باید یک فرد غیر مسلمان را مسلمان کرد گفت: وقتی من برای تبلیغ به کشور خود برگردم هدفم مسلمان کردن افراد نیست بلکه آشنا کردن آن ها با دین اسلام است و در امر تبلیغ برای این که بتوانم کار موثری انجام دهم سعی می کنم ابتدا خود فرد را بشناسم و با او ارتباط برقرار کنم و تصمیم را به عهده ی خود فرد می گذارم تا تاثیر بیشتری داشته باشد و اسلام آوردنش تنها بر زبان آوردن شهادتین نباشد.