مسئول علما و ائمه مساجد دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با بیان اینکه حضرت زهرای اطهر(س) در شرایط حساس و خطر ناک دنیای اسلام دیده به جهان گشود، تأکید کرد: ایشان در آوان کودکی با رنج و مشکلات مسلمانان، اذیت و آزار پدر بزرگوارش و همچنین زندان مخوف شعب ابو طالب و محاصره سخت اقتصادی و تحریم های طاقت فرسا رو برو بود.

به گزارشمسلم پرسو به نقل از خبرگزاری آوا، همزمان با فرارسیدن سالروز ولادت دخت نبی مکرم اسلام، حضرت فاطمه زهرا(س)، مراسمی به همین مناسبت در مسجد جامع محمدیه غرب کابل برگزار گردید.
در این مراسم حجت الاسلام سید محمد باقر واعظی؛ مسوول علما و ائمه مساجد دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان افغانستان، ضمن عرض تبریک و تهنیت به مناسبت این روز گفت: زهرای اطهر(س) در شرایط حساس و خطر ناک دنیای اسلام دیده به جهان گشود.
به گفته این عالم دینی، گویا اراده خداوند بر این قرار گرفت که فاطمه از آوان کودکی شاهد کشمکش رسالت الهی با دشمنان در مکه و ناظر بر رنج و دشواریهای پدر بزرگوارش باشد.
حجت الاسلام و المسلمین واعظی خاطر نشان کرد: حضرت فاطمه زهرا در فضای آزاد و دامن پر مهر مادر و آغوش گرم نبوت رشد و نمو پرورش پیداکند.
به گفته این عالم دینی، حضرت فاطمه(س) در آوان کودکی با رنج و مشکلات مسلمانان، اذیت و آزار پدر بزرگوارش و همچنین زندان مخوف شعب ابو طالب و محاصره سخت اقتصادی و تحریم های طاقت فرسا رو برو شد.
حضرت فاطمه(س) با چشم خود می دید که پدر بزرگوارش چگونه مورد اذیت و آزار و ظلم وستم قرار می گیرد و مبلغان و فدائیان اسلام چگونه در عرصه های جهاد و مبارزه جانهای خود را به خطر می اندازند و از خط و مشی پیامبر و رسالت الهی حمایت می کنند.
به گفته واعظی این فضای آمیخته با جهاد و مبارزه و در عین حال دشوار، در جان و روان زهرای اطهر دارای تاثیر بود و در ساختار و آماده سازی وی برای زندگی همراه با تحمل رنج و سختی، سهمی بزرگی داشت.
واعظی همچنان گفت: به مجرد اینکه پس از سه سال قحطی و گرسنگی و برداشتن محاصره و بیرون شدن خاندان رسول خدا از شعب ابوطالب زهرای کوچک که می خواست در فضای آرامی نفس راحت بکشد، اما برخلاف انتظار در سن شش سالگی با فقدان مادر و وفات نابه هنگام عموی پدرش " ابو طالب " یگانه حامی رسالت و نبوت رو بروشد و قلب نازک زهرا را یکباردیگر جریحه دار کرد.
به گفته این عالم دینی، در مجموع عوامل های بیرونی و رخداد های تلخ صدر اسلام و همچنین تربیت خانوادگی، سبب شد که زهرای اطهر بانویی با استقامت و صبور و در عین حال به عنوان بر جسته ترین الگوی زن و برترین نمونه مادر در جهان شناخته شود.
در حقیقت زهرای اطهر بر تمام جهان ثابت نمود که وی انسان کامل است که قادر بر ارائه بر ترین نمونه زن شایسته می باشد.