به دنبال حملات تروریستی اخیر عراق که به کشته شدن صدها تن از مردم از چهاردهم ماه می تا کنون انجامیده است، نخست‎وزیر این کشور دستور تغییر ساختار امنیتی را صادر کرده است.

در بیانیه‎ای که روز سه‎شنبه در وبسایت نخست‎وزیر عراق منتشر شده، چنین آمده است: «پس از مشاوره با مقامات امنیتی، نوری المالکی نخست وزیر و فرمانده نیروهای مسلح عراق روز سه‎شنبه دستوری را مبنی بر تغییر فرمان‎های عملیاتی و فرماندهی بخش‎های مختلف ساختار امنیتی کشور صادر کرده است.»

مالکی نیز روز دوشنبه در بغداد در همین خصوص خطاب به خبرنگاران گفت: «ما در نظر داریم در سطوح عالی و میانی مسولین دستگاه امنیتی کشور و همینطور در استراتژی امنیتی تغییراتی را ایجاد کنیم.»

وی در ادامه افزود: «من به مردم عراق اطمینان می‎دهم که آن‎ها(تروریست‎ها) قادر نخواهند بود ما را به درگیری‎های فرقه‎ای که در طول سال‎های گذشته ده‎ها هزارتن از مردم این کشور را قربانی کرده است، سوق دهند.»

به گفته منابع امنیتی و بیمارستانی عراق، در جریان حملاتی که روز گذشته در سراسر عراق اتفاق افتاد ۴۲ تن کشته و شمار زیادی نیز زخمی شدند.»

بر اساس این گزارش، در جریان بمب‎گذاریی خودرویی که مسجدی در غرب بغداد را هدف قرار داد، ۱۱ تن کشته و ۲۱ تن دیگر زخمی شدند.

در جریان انفجار بمبی که در مقابل یک کافه در یکی از محله‎های جنوبی بغداد اتفاق افتاد نیز، ۶ تن کشته و ۱۸ تن مجروح شدند.

استان دیاله نیز روز گذشته صحنه حملاتی تروریستی بود که در جریان بمب‎گذاری‎ها و تیراندازی‎هایی که در آن اتفاق افتاد، ۸ تن از جمله دو تن از نیروهای پلیس عراق کشته شدند.

در جریان دو بمب‎گذاری جاده‎ای که روز گذشته در شهر کنعان واقع در شمال شرق بغداد پایتخت عراق اتفاق افتاد نیز ۳ تن کشته شدند.

شهرک کرکوک نیز روز گذشته صحنه بمب‎گذاری‎های جاده‎ای بود که در جریان آن‎ها، ۶ تن کشته شدند.

در جریان دو بمب‎گذاری که در شهر طوز خورماطو واقع در استان کرکوک اتفاق افتاد نیز۳ تن کشته شدند.

در حوادثتروریستی دیگری که روز گذشته در عراق اتفاق افتاد، یک بمب‎گذار انتحاری ۳ سرباز عراقی را در ایست بازرسی شهر طارمیه واقع در شمال بغداد، هدف قرار داد و کشت.

در شهر خلیس واقع در شرق عراق نیز، یک مرد مسلح وارد خانه‎ای شد و یک زن و مرد عراقی را به قتل رساند.

حوادثتروریستی روز گذشته در ادامه حوادثتروریستی اتفاق افتاده است که در طول ماه جاری در عراق بیش از ۳۰۰ کشته به جا گذاشته‎اند.