سازمان عفو بین الملل، " رائف " را زندانی اندیشه می داند و اعلام می کند که " رائف " فقط به علت آزادی بیان و اندیشه بازداشت شده است.

به گزارشمسلم پرسبه نقل از العالم، " رائف بدوی " متولد سال ۱۹۸۴ است و دو دختر و یک پسر دارد؛ و در زمینه حقوق بشر فعالیت می کند. وی بارها خواستار انحلال پلیس دینی عربستان(مرکز موسوم به امر به معروف و نهی از منکر) و محاکمه " ابراهیم الغیث" رئیس پلیس دینی در دادگاه بین المللی شده است.

رائف سال ۲۰۰۶ سایت اینترنتی " لیبرال های عربستانی " را به راه انداخت و سپس به علت انتقاد از پلیس دینی و وهابیون عربستان متهم به توهین به دین اسلام شد و در دادگاه محاکمه گردید. یکی از دادگاه های عربستان سال ۲۰۱۳ اتهام ارتداد رائف را رد کرد. اگر رائف در ارتباط با حکم ارتداد گناهکار شناخته می شد، طبق قوانین عربستان باید اعدام می شد.

دادگاهی که اتهام ارتداد رائف را رد کرده بود، پرونده اش را به دادگاهی دیگر محول کرد. سازمان عفو بین الملل، رائف را زندانی اندیشه می داند و اعلام می کند که رائف فقط به علت آزادی بیان و اندیشه بازداشت شده است. " عبدالرحمن البراک " یکی از مفتیان وهابی عربستان رائف را کافر و مرتد اعلام کرده است، و وی را مروج کفر و بی دینی معرفی می داند. رائف روز ۲۹ ژوئیه ۲۰۱۳ به ۷ سال حبس و ۶۰۰ ضربه شلاق و بستن سایت اینترنتی اش محکوم شد. اما حکم رائف در ۷ مه ۲۰۱۴ به ۱۰ سال حبس و هزار ضربه شلاق تغییر یافت.

سازمان دیده بان حقوق بشر در واکنش به صدور حکم حبس و شلاق رائف اعلام کرد: دولت عربستان به جای احترام گذاشتن به حق آزادی بیان شهروندان این کشور اقدام به مجازات رائف بدوی و ترساندن کسانی که گاه به خود جرأت بررسی مسائل دینی را می دهند، کرده است.