حدود ۲ هزار نفر از عناصر طالبان مستقر در پاکستان به منطقه «دانگام» در ولایت " کنر " افغانستان حمله کردند.

«عبدالحبیب سیدخیلی»، فرمانده پلیس ولایت کنر در شرق افغانستان، گفت: ۲ هزار مخالف مسلح وابسته به گروه تحریک طالبان پاکستان به منطقه دانگام این ولایت حمله کردند.
وی افزود: از چهار روز پیش یک گروه ۲ هزار نفره از تحریک طالبان پاکستانی به مناطق مختلف منطقه دانگام حمله کردند که با واکنش نیروهای امنیتی افغان و خیزش‎های مردمی رو به رو شدند.
سیدخیلی گفت: در نتیجه درگیری‎ها بین نیروهای امنیتی افغان و طالبان پاکستانی، تاکنون ۱۴ شبه‎نظامی طالبان کشته و ۲۲ نفر دیگر زخمی شدند و اجساد آنان هنوز در میدان جنگ باقی مانده است.
این مقام امنیتی افغان خاطرنشان کرد: در این درگیرها به غیرنظامیان آسیبی نرسیده و تنها ۲ نفر از جمله افرادی که قیام کرده‌اند به طور سطحی زخم برداشته است.
وی تصریح کرد: این درگیری که از چند روز پیش آغاز شده با مقاومت نیروهای امنیتی و خیزش مردم رو به رو شد.
سیدخیل افزود: هدف از حمله ۲ هزار نفری طالبان پاکستانی تصرف فرمانداری دانگام بود که موفق به این کار نشدند.
فرمانده پلیس کنر گفت: تاکنون هیچ نهاد امنیتی از مرکز و ولایات کمک هوایی و زمینی نکرده و تنها نیروهایی که از قبل در این ولایت مستقر بودند در برابر طالبان مقاومت کردند.
ولایت کنر در شرق افغانستان یکی از ولایت‎های ناامن این کشور است که هر از گاهی نهادهای امنیتی در آن هدف حملات طالبان داخلی و پاکستانی قرار می‎گیرد.
پیش از این حملات موشکی پاکستان به ولایت به شدت ادامه داشت اما با سفر رئیس جمهور جدید افغانستان به پاکستان ظاهراًً این حملات متوقف شده است.
حملات موشکی چندین ساله پاکستان به مناطق دانگام و شیگل پیش از این همواره ادامه داشته و این حملات ده‎ها کشته و زخمی بر جای گذاشته و بسیاری از خانواده‌ها را نیز آواره کرده است.
پس از شکل‎گیری دولت وحدت ملی در افغانستان، انتظار می‌رفت وضعیت امنیتی این کشور رو بهبود گذارد اما برعکس دیده می‎شود عدم معرفی اعضای کابینه و افزایش حملات و ترور مقامات دولتی همچنان پابرجاست.
«محمد محقق» معاون دوم رئیس اجرایی دولت وحدت ملی نیز افزایش ناامنی‎ها را به دلیل معرفی نکردن اعضای کابینه عنوان کرد.

منبع: خبرگزاری فارس