همزمان با فرارسیدن ایام اربعین امام حسین(ع)، ابعاد مختلف قیام خونین کربلا در نشستی تحت عنوان " نهضت امام حسین(ع) و تمدن اسلامی " در کابل مورد بررسی قرار گرفت.

این نشست، روز جمعه از سوی مجمع فرهنگی بقیة الله، با حضور علما، روحانیون، فرهنگیان و اقشار مختلف مردم افغانستان در غرب کابل دایر شد.
حجت الاسلام و المسلمین سید جعفرعادلی در این نشست ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرا رسیدن اربعین حسینی گفت: اوج نهضت عاشورا از ۲۸ ماه رجب سال ۶۱ هجری همزمان با حرکت امام حسین(ع) آغاز و تا ۲۰ ماه صفر سال ۶۱ هجری و برگشت اهل بیت(ع) به مدینه ادامه پیدا کرد.
به گفته این عالم دینی، هرچند انقلاب کربلا در سال ۶۱ هجری در سرزمین کربلا اتفاق افتاد، اما عظمت و شکوه آن تمام زمان ها و مکانها را در بر گرفت. عادلی در ادامه سخنان خود به برخی از عبرت ها و درسهای انقلاب کربلا و عاشورا نیز اشاره کرد و گفت: اولین درس نهضت امام حسین(ع) نجات جامعه اسلامی از افکار و اندیشه های غلط و انحرافی بود.
به گفته وی پیامبر اسلام(ص) در مدت ۲۳ سال تلاش پیگیر خویش، توانست اسلام را معرفی کند و مسلمین را با تعلیمات آسمانی به اوج عزت و اقتدار برساند، اما پس از آن حضرت، بنا بر عوامل گوناگون، خلافت اسلامی رو به انحراف و انکسار نهاد.
امام حسین(ع) بر مبنای سیره جدش رسول خدا(ص) و نیازمندی جامعه، اقدام کرد و با دادن جان خود و عزیزانش و اسارت اهلبیتش باعثنجات امت شد.
عادلی همچنان گفت: دومین درس انقلاب امام حسین(ع) نجات تمدن اسلامی بود.
به گفته او تمدن اسلامی که خمیر مایه تمام تمدن بشری بود و حتی فرهنگ غربی از آن مایه می گرفت، به دست یک انسان منحرف داشت راه سقوط را طی می کرد، لذا امام حسین(ع) در حقیقت با انقلابش باعثنجات بشریت گردید.
به گفته عادلی سومین درسی که می توان از انقلاب کربلا گرفت، انواع زیباییها و ارزشهای اخلاقی در این نهضت می باشد.
به گفته وی، اتمام حجت امام حسین(ع) با یارانش در شب عاشورا که گفت فردا همه کشته می شوند، هرکه میل دارد از تاریکی شب استفاده کند و به سوی عیال و خانمانش بر گردد و همچنین ادای نماز ظهر در معرکه جنگ در سرزمین کربلا، از زیباییهایی است که تاریخ بشر تا هنوز به خود ندیده است.
پس از حادثه عاشورا و زمان اسارت اهل بیت نیز این زیباییها به اوج خود می رسد، زمانی که ابن زیاد از حضرت زینب(س) سوال کرد و گفت: ای دخترعلی کار خداوند را با برادرت حسین چگونه دیدی؟ حضرت زینب(س) در جواب گفت " ما رایت الا جمیلا " ما در کربلا جز زیبایی چیزی ندیدیم و شهادت و اسارت برای ما خاندان عیب نیست.
گفتنی است که این نشست با خواندن تواشیح، نوحه سرایی وذکر مصیبت برای شهدای کربلا همراه بود.
منبع: خبرگزاری آوا