رئیس جمهوری اسلامی افغانستان گفت: دولت کابل از آمریکا می‎خواهد فهرست و هویت افغان‎های شکنجه شده را در اختیار افغانستان قرار دهد تا موضوع اعاده حیثیت‎ آنان به طور جدی پیگیری شود.

«محمد اشرف‎غنی» رئیس‌جمهوری افغانستان شب گذشته(چهارشنبه) با بیان اینکه گزارش ۴۰۰ صفحه‎ای مجلس سنای آمریکا را خوانده است، گفت: این گزارش واقعاً تکان دهنده است و سازمان سیا همه معیارهای حقوق بشر را نقض کرده است.
براساس این گزارش، «اشرف غنی» با تأکید بر اینکه تعدادی از افغان‎ها پس از حملات ۱۱ سپتامبر به وسیله سازمان سیا شکنجه شده‌اند، افزود: آمار دقیق افغان‎هایی که به وسیله «سیا» شکنجه شده‌اند معلوم نیست. دولت کابل از آمریکا می‎خواهد فهرست و هویت افغان‎های شکنجه شده را در اختیار افغانستان قرار دهد تا موضوع اعاده حیثیت‎ آنان به طور جدی پیگیری شود.
رئیس‌جمهوری افغانستان در بخشی از سخنان خود گفت: گزارش منتشر شده به وسیله سنای آمریکا نشان می‎دهد که افراد شکنجه شده به وسیله «سیا» به طور کامل بی‎گناه بودند و این رفتار سازمان اطلاعاتی آمریکا نیز اشتباه است.
«اشرف غنی» در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اینکه براساس پیمان امنیتی کابل - واشنگتن هیچ کشور خارجی حق داشتن زندان در افغانستان را ندارد گفت: «حامد کرزی» رئیس‌جمهوری سابق نیز در این باره صحبت کردند و قرار است پس از بازگشت وی از چین، نشستی برای بررسی این موضوع با حضور بزرگان برگزار شود.
کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا روز چهارشنبه گزارشی را منتشر کرد که نشان می‌دهد سازمان اطلاعاتی آن کشور روش‎های خشن و ضد حقوق بشری را بر مظنونان مرتبط با گروه القاعده اعمال کرده است. سازمان اطلاعاتی آمریکا با تأیید اینکه از روش‎های خشن استفاده کرده است، آن را راهی برای دستیابی به اطلاعات مهم و سری عنوان کرد که جان هزاران شهروند آمریکایی را نجات داده است.