در پی انتشار گزارش ۶۷۰۰ صفحه‌ای کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا درباره شکنجه های سازمان CIA، مقامات آمریکایی تنها تأکید کردند که این اعمال نباید دیگر تکرار شود.

رییس کمیته اطلاعات سنای آمریکا روز سه شنبه گزارشی از شکنجه های سازمان CIA در زندان های مخوفش منتشر نمود.
در این گزارش ضمن بیان اینکه تکنیک‌های بازجویی این سازمان موثر نبوده، تأکید شده است که در این بازجویی ها از خشونت هایی استفاده شده است که بسیار بیشتر از چیزی بوده که مقامات اذعان کرده‌اند.
رییس کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا گفت: هشت سال پیش متوجه شدیم که CIA بر خلاف اظهارات رییس وقت این سازمان، از تکنیک‌های به اصطلاح پیشرفته در بازجویی‌ها استفاده می‌کند و در این خصوص گزارش درستی به کنگره ارائه نشده است.
وی افزود: CIA در این اقدامات از مامورانی استفاده کرده که سابقه خشونت و سوء استفاده دارند.
در این گزارش که بعد از مدت ها تاخیر منتشر شده است تأکید شده که این شیوه ها به اطلاعات مهم و قابل پیگیری منجر نشده و جزئیات به دست آمده از این بازجویی ها در دفاع از امنیت ملی آمریکا کلیدی نبوده است.
اوباما در واکنش به انتشار این گزارش گفت که روش‌های مبتنی بر شکنجه در بازجویی‌ها که در گذشته استفاده شده، باید کنار گذاشته شود.

مقامات آمریکایی این اعمال را تنها اشتباهی دانستند که دیگر نباید تکرار شود

بارک اوباما رئیس جمهور آمریکا، در واکنش به انتشار این گزارش فقط گفت که روش‌های مبتنی بر شکنجه در بازجویی‌ها که در گذشته استفاده شده، باید کنار گذاشته شود.
وی در حالی که سوار بر هواپیمای شخصی خود بود، مجازات عاملین این جنایات را به دستگاه قضایی کشورش بستگی دانست و گفت: «این به دستگاه قضایی بستگی دارد که آیا عاملان بازجویی‌های خشن را تحت تعقیب قرار دهد یا نه.»
جان کری وزیر خارجه این کشور نیز در واکنش به انتشار این گزارش گفت: انتشار این گزارش توانایی آمریکا برای شناسایی و مبارزه با تاریخ خودمان را نشان می‌دهد و اشتباهات و شیوه های درست را به ما بازگو می‌کند.
«دایان فین اشتاین» رئیس کمیته اطلاعات سنای آمریکا هم در این ارتباط گفت: می‌خواهم بگویم امیدوارم هرگز این(شکنجه) تکرار نشود. شاید هیچ زمان مناسبی برای انتشار این گزارش پیدا نمی‌شد.
هری رید، رئیس اکثریت دموکرات‌های سنا تاکید کرد شکنجه به جز نام بد، هیچ چیزی برای ما نداشت. ما آمریکایی‌ها باید از اشتباهاتمان در قضیه ایران کنترا، ابوغریب و دیگر موضوعات درس بگیریم. ما بدون توسل به روشهایی از قبیل شکنجه هم می‌توانیم از کشورمان دفاع کنیم.
«آری فلچر» سخنگوی کاخ سفید در دولت جرج بوش هم از موضعی انتقادی تاکید کرد: این گزارش سنا نیست بلکه گزارش دموکراتهای سنا است. در این گزارش ماموران سیا دخالت و نقشی نداشتند و فقط یک گزارش یک طرفه است.
«جان برنان» رئیس کنونی سیا هم گفت که گزارش ارائه شده توسط سنا، دارای نواقضی است و یافته‌های اصلی آن قابل مناقشه است.
«جان مک‌کین» سناتور جمهوری‌خواه که سابقه پررنگی در نظامی‌گری و دفاع از روش‌های خشن در دیپلماسی دارد، گفت که انتشار چنین گزارش‌هایی ممکن است به تروریست‌ها، برای حمله به ملت آمریکا، بهانه لازم را بدهد.