معاون وزیر امور خارجه ایران با اشاره به حملات هوایی این کشور علیه مواضع داعش در عراق، تأکید کرد که این عملیات ها به درخواست و با هماهنگی دولت این کشور انجام گرفته است.

ابراهیم رحیم پور، در مصاحبه با روزنامه گاردین با بیان این مطلب، هدف از این حملات را " دفاع از منافع دوستان مان در عراق " دانسته و افزود: دوستان ما دولت بغداد و اقلیم خودمختار کردستان در شمال کشور می باشند که در حال نبرد با تروریست های داعش هستند.
رحیم پور طی مصاحبه ای که در لندن انجام گرفت گفت: " ما در این موضوع هیچ گونه هماهنگی با آمریکایی ها نداشتیم و تنها با دولت عراق هماهنگی انجام دادیم… در کل، هر عملیات نظامی برای کمک به دولت عراق به درخواست آنها انجام می گیرد ".
وی افزود: " ما اجازه نخواهیم داد وضعیت عراق به سطح وضعیت سوریه تقلیل یابد، وضعیتی که توسط بازیگران خارجی پدید آمده است. و یقیناً کمک ما[به عراق] قوی تر از کمک ما به سوریه است زیرا آنها به ما نزدیک تر هستند ".
رحیم پور گفت که ایران با قاطعیت از مرزهایش دفاع خواهد کرد تا از سرایت نبرد عراق جلوگیری کند اما افزود که هیچ نشانه ای دال بر اینکه داعش قصد دارد وارد ایران شود وجود ندارد. وی گفت که کمک به بغداد و اقلیم کردستان اولویت های ایران هستند.
معاون وزیر امور خارجه گفت: " ما اقدامات امنیتی مان را به درخواست دولت عراق اتخاذ می کنیم. از طرف دیگر، به کردها در شمال کمک می کنیم، و اگر چه تفاوت هایی بین دیدگاه های کردها و دولت عراق وجود دارد اما می توانیم اقداماتی متناسب با منافع هر دو طرف انجام دهیم ".
وی بار دیگر تأکید کرد که ایران تنها مشاورین نظامی اش را در عراق مستقر کرده است نه نیروهای رزمی زمینی. " حضور ما تنها جنبه مشورتی دارد. نیازی به اعزام نیروهای ایرانی به عراق نیست. تعداد کافی سربازان عراقی و کرد در آنجا حضور دارند. "
وی در ادامه از تعداد مشاورین ایرانی فعال در عراق اظهار بی اطلاعی کرد.
رحیم پور گفت که داعش در صورت عدم تضیف دولت بشار اسد در دمشق ضعیف تر خواهد شد. وی افزود که عربستان سعودی و ترکیه در صدد استقرار داعش به عنوان جایگزین دولت اسد هستند. معاون وزیر امور خارجه همچنین گفت که دولت های غربی متوجه اشتباه خود در حمایت از سیاست های متحدین منطقه ای خود در منطقه شده و به منطق رویکرد ایران پی برده اند.
پیش تر، یک مقام ارشد ایرانی روز گذشته(جمعه) ضمن تأیید عملیات هوایی ایران علیه داعش در عراق گفت که این اقدام به درخواست دولت عراق انجام شد اما هیچ گونه هماهنگی با آمریکا صورت نگرفته است.