شیمون پرز، رئیس جمهور رژیم اسرائیل، می‌گوید نباید هیچ «سازشی» با تهران در جریان مذاکرات هسته‌ای بین جمهوری اسلامی ایران و گروه ۱ + ۵ صورت گیرد.

رئیس جمهور رژیم اسرائیل در دیدار با گوئیدو وستروله، وزیر خارجه آلمان، در بیت‌المقدس بار دیگر ایران را به ساختن سلاح هسته‌ای متهم کرد و تشدید تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی را پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران خواستار شد.

شیمون پرز گفت: «ایران به انتخابات نزدیک می‌شود و تحریم‌ها شاید بر آن تاثیر داشته باشد. تحریم‌ها و فشارها باید به صورت تدریجی تا برگزاری انتخابات علیه ایران ادامه یابد.

امریکا، اسرائیل و هم‌پیمانان آن‌ها همواره ایران را به پیگیری اهداف نظامی در برنامه انرژی هسته‌ای خود متهم می‌کنند.

ایران ضمن رد این ادعاها، همواره تاکید کرده است به عنوان یکی از امضاکنندگان متعهد پیمان منع گسترش تسلیحات اتمی(ان‌پی‌تی) و یکی از اعضای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از حق استفاده از فن‌آوری هسته‌ای برای دستیابی به اهداف صلح‌آمیز برخوردار است.

وزیر خارجه آلمان نیز در این دیدار ضمن تکرار ادعاهای هسته‌ای علیه ایران گفت: «من به شما اطمینان می‌دهم که ما در کنار دوستان خود، دوستان اسرائیلی خود ایستاده‌ایم و به آینده این روابط عمیق و قابل اعتماد می‌نگریم.»

نمایندگان تهران و گروه ۱ + ۵ شامل روسیه، چین، فرانسه، انگلیس، امریکا به علاوه آلمان، تاکنون در چندین دور مذاکره، به مسائل مختلف از جمله برنامه انرژی هسته‌ای ایران پرداخته‌اند که مذاکرات پیشین آلماتی در ۱۶ و ۱۷ فروردین(۵ و ۶ آوریل) و ۸ و ۹ اسفند ۹۱(۲۶ و ۲۷ فوریه) از جمله این گفت‌وگوها به شمار می‌آیند.

دیدار سعید جلیلی، رئیس تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران و کاترین آشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده گروه ۱ + ۵ روز چهارشنبه(۲۵ اردیبهشت، ۱۵ مه) بار دیگر با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند.

امریکا و اتحادیه اروپا ببه بهانه اتهام‌های هسته ‌ای علیه تهران، تحریم‌های غیرقانونی را به طراحی واشنگتن علیه ایران وضع کرده‌اند. این تحریم‌ها افزون بر چهار دور تحریم‌هایی است که شورای امنیت سازمان ملل بنا بر بهانه‌های مضابه علیه جمهوری اسلامی ایران وضع کرده است.