رئیس جمهور و رییس اجرایی افغانستان، ‌ شامگاه روز یکشبنه با اعلام اینکه اعضای کابینه دولت این کشور بین دو تا چهار هفته دیگر به پارلمان معرفی خواهند شد، معین ‎های وزارتخانه ‎ها را به عنوان سرپرست‎ آن تعیین کردند.

در پی این انتصابات، اعضای پارلمان افغانستان ضمن اعتراض به تعیین معین های وزارتخانه ها به عنوان سرپرست آن توسط رئیس جمهور این کشور این عمل را خلاف قانون خواندند، اما برخی دیگر از اعضای پارلمان افغانستان از اقدام رییس جمهور دفاع نموده و آن را معقول و قانونمند دانستند.
عرفان الله عرفان، نایب منشی مجلس نمایندگان در صحبت با رسانه ‎ها در این خصوص اظهار داشت: " تصمیمی را که رییس جمهور و رییس اجرایی در مورد معرفی معین ‎ها به عنوان سرپرست وزارتخانه ‎ها اعلام کردند، در مطابقت با قانون نیست؛ زیرا قانون تنها دو ماه اجازه ‎ی سرپرستی داده و حکومت وحدت ملی باید در این مدت وزرای جدید را به مجلس معرفی می کرد ".
این درحالی است که فوزیه کوفی عضو دیگر مجلس این اقدام را کار قانونی می داند و می ‎گوید: " تعیین معین ها به عنوان سرپرست از سوی رییس جمهور و رییس اجرایی یک تصمیم معقول است به دلیل اینکه تشکیل کابینه در هر مملکتی یک پروسه جنجالی است و معرفی چهره های تازه نیاز به بررسی و مطالعه دقیق سوانح شان دارد ".
خانم کوفی افزود: معرفی تدریجی وزرا به مجلس نیز بهتر است؛ زیرا در آنصورت، نمایندگان وقت بیش ‎تر پیدا می ‎کنند تا بررسی ‎های شان را با دقت تکمیل کرده و به نامزد وزرا رای اعتماد بدهند.
او بیان داشت: برای این که افغانستان یک کابینه تخصصی داشته باشد، مدت دوهفته برای معرفی نامزد وزرا زمانی طولانی نیست. انتخاب معین ‎ها به حیثسرپرست درحالی است که تاکنون روسای حکومت محلی(والی ‎ها) به عنوان سرپرست به کارشان ادامه داده و این معضل در خصوص والی ‎ها کماکان باقی است.
منبع: خبرگزاری آوا