رژیم صهیونیستی، لایحه جنجالی تابعیت و حقوق ملی را برای یهودیان در فلسطین اشغالی تصویب کرد.

کابینه اسرائیل روز گذشته(یکشنبه) لایحه ای جنجالی را تصویب کرد تا رسماً خود را به عنوان دولت و کشور یهودی تعریف کند. این لایحه جنجالی که برای تبدیل شدن به قانون باید در کنست(پارلمان) اسرائیل نیز تصویب شود، می‌کوشد جنبه یهودیت اسرائیل را قانونی کند.
با وجود این، بسیاری این لایحه را مغایر با اصول دموکراتیک می دانند و برخی فعالان نیز آن را نژاد پرستانه توصیف کرده اند.
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفت: لایحه تابعیت برای جا انداختن هر دو جنبه دموکراسی و یهودیت در اسرائیل، آن هم زمانی که بسیاری موجودیت اسرائیل را تهدید می‌کنند، لازم است.
با وجود این، دو نفر از وزرای ائتلافی با گرایش میانه در جلسه رأی گیری با این لایحه مخالفت شدید کردند و گفتند در این موقعیت حساس، این اقدام فقط باعثافزایش تنش ها خواهد شد. وزیر دارایی اسرائیل و رئیس حزب «یِش آتید» نیز این لایحه را لایحه ای بد دانسته که در آن تعابیر نامناسب استفاده شده است.
بعد از رأی گیری نیز این حزب سیاسی جلسه اضطراری تشکیل داد تا درباره گام های بعدی به بحثو تبادل نظر بپردازد. تزیپی لیونی وزیر دادگستری اسرائیل نیز یکی دیگر از مخالفان این لایحه جنجالی بود.
تصویب این لایحه جنجالی در شرایطی صورت می‌گیرد که تنش ها بین اعراب و یهودیان اسرائیل شدت یافته است و هفته گذشته نیز بر اثر حمله دو فلسطینی به کنیسه یهودیان در قدس، پنج نفر کشته شدند. اعراب که حدود بیست درصد از کل جمعیت فلسطین اشغالی را تشکیل داده اند، شدیداً با این لایحه مخالفند.