وزیر امور خارجه عراق با بیان اینکه تروریست ها دین و مذهب ندارند گفت: مطمئن باشید تکفیری ها به هیچ کس رحم نمی کنند و هیچ مذهبی از دست آنها در امان نخواهد بود.

به گزارش مسلم پرس به نقل از ستاد خبری کنگره جهانی جریان های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام، ابراهیم الجعفری صبح امروز(یکشنبه) در مراسم افتتاحیه این کنگره در مجتمع امام کاظم(ع) اظهار کرد: پیامبر اکرم توانست قلوب مردم با را اخلاق نیکو و اعتماد جذب کند.
وی افزود: بر همین اساس و با وجود اینکه پیامبر در همه چیز برتر بود، قرآن کریم اخلاق حسنه ایشان را ویژگی برتر ذکر می کند.
وزیر امور خارجه عراق با بیان اینکه نخستین مسئله در این میان شناخت صحیح گروه های تکفیری است گفت: آنها همه را به نام اسلامی جعلی تهدید می کنند.
وی ادامه داد: ابتدا باید اشاره ای کوتاه به این مسئله داشت؛ در قرآن کریم بارها ذکر شده است که مومنان کسانی هستند که وقتی آیات الهی را می شنوند قلب هایشان جذب می شود و بر ایمان آنها افزوده خواهد شد؛ همه چیز از قلب آغاز می شود و همه بر روی این مسئله اتفاق نظر دارند که اگر قلب انسان تحت تاثیر قرار گیرد بر ایمان هم افزوده خواهد شد.
الجعفری با اشاره به اینکه مومنان بر خداوند توکل می کنند خاطرنشان کرد: سه عنصر ذکر شده، شخصیت انسان مومن را تشکیل می دهند؛ اینها در درون انسان هستند ولی خداوند دو عنصر بیرونی را هم معرفی می کند؛ نخست اقامه نماز که البته فقط به معنای نماز خواندن ظاهری نیست بلکه اقامه نمازی که موجب امر به معروف و نهی از منکر می شود و نیز دومین عنصر، انفاق از روزی هایی که به آنها عطا شده است.
وزیر امور خارجه عراق بیان کرد: دومین نکته ای که باید مد نظر قرار دارد، جامعه گرایی است؛ خداوند انسان ها را به گونه های مختلف آفریده و در قرآن این موضوع را مورد توجه قرار داده است که همه از یک زن و مرد آفریده شده اند بنابراین تنوع در دیدگاه ها و نژادها، مسئله ای طبیعی است و اشکالی ندارد بلکه برای شناخت و آشنایی بیشتر انسان ها تنوع ایجاد شده نه برای کشتن و به قتل رساندن دیگران.
وی با بیان اینکه مذاهب اسلامی بر اساس اجتهاد علمای مختلف سامان یافته اند گفت: در قرآن کریم بیش از ۶ هزار آیه وجود دارد که مسلمانان در آنها اختلافی ندارند؛ قبله و دیگر احکام از جمله مشترکات مسلمانان هستند بنابراین نباید در امور دیگر هم اختلاف کرد.
الجعفری تصریح کرد: مسائل مشترک فراوانی میان مسلمانان وجود دارد که سوال اینجاست که چرا این امور به عنوان اصل، در مقابل اختلافات قرار نمی گیرند تا از ریخته شدن خون مسلمانان جلوگیری شود؟ فرهنگ تروریسم و تکفیر، فرهنگی است که به دلیل اختلافات کوچک، خون و مال دیگر مسلمانان را مباح می داند و زمینه ساز ظهور گروهی مانند داعش شده است.
وزیر امور خارجه عراق با اشاره به آغاز حرکت های تروریستی از ۱۱ سپتامبر و گسترش روزافزون آن گفت: این یک بدعت به نام اسلام است و تا وقتی که این بدعت به نام اسلام ادامه دارد وظیفه علماست که در این زمینه روشن گری کنند.
وی خاطرنشان کرد: تکفیری ها ابتدا به مناطق اهل سنت حمله کردند؛ موصل منطقه ای سنی نشین در عراق است که مورد تهاجم تکفیری ها و داعش قرار گرفت.
الجعفری با بیان اینکه تروریست ها دین و مذهب ندارند گفت: بعد از اتفاقات عراق، بیشترین کشته ها از میان اهل سنت بودند؛ دو درصد مسیحی و ۱۴ درصد شیعه و سایرین از اهل سنت کشته شدند؛ بعد از آن همه عراقی ها اعم از شیعه و سنی با یکدیگر متحد شدند تا با داعش مبارزه کنند و ارتش عراق و گروه های مردمی به یکدیگر پیوستند، مطمئن باشید تکفیری ها به هیچ کس رحم نمی کنند و هیچ مذهبی از دست آنها در امان نخواهد بود.