دفتر وزارت خارجه انگلیس برای مطلع شدن از میزان خشم شدید مردم مناطق قبائلی نشین پاکستان از حملات پهپادهای امریکا، در این مناطق نظر سنجی انجام داده است.

این موضوع پس از طرح یک پرسش پارلمانی در دفتر آلیستر برت، معاون وزارت خارجه انگلیس افشا شد. برت در سخنانی در میان نمایندگان پارلمان انگلیس تائید کرد، دفتر وزات خارجه نتایج نظر سنجی را که نشان می‌دهد، مردم به طور کلی از حضور قدرت‌های اشغالگر و به ویژه از حملات هواپیماهای بدون سرنشین به شدت خشمگین هستند، تائید می‌کند.

این مقام انگلیسی همچنین فاش کرد، تعداد پرسش شوندگانی که بر این باورند حملات هواپیماهای بدون سرنشین هرگز هیچ توجیه نداشته، از ۵۹ درصد در سال ۲۰۱۰ میلادی به ۶۳ درصد در سال ۲۰۱۱ میلادی افزایش یافته است.

وزیران خارجه انگلیس پیشتر این موضوع را تکرار می‌کردند که «حملات هواپیماهای بدون سرنشین مساله امریکا و پاکستان است.»

این درحالی است که دولت انگلیس از طریق ارائه اطلاعاتی درباره محل اهداف به دستگاه‌های جاسوسی امریکا به آن‌ها در زمینه هدف قرار دادن این اهداف کمک کرده و در برنامه حملات هواپیماهای بدون سرنشین مشارکت داشته است.

کت کریگ، مدیر حقوقی موسسه خیریه «ریپریو»، موسسه‌ای که در زمینه حقوق بشر در سراسر دنیا فعالیت می‌کند، گفت: «انگلیس برای مشخص شدن این موضوع که این کشتارهای غیر قانونی اقدامی اشتباه است، نیازی به نظرسنجی ندارد.»

کریگ افزود، «تنها مزیت این کار این است که که حتی نظرسنجی‌های خود دولت انگلیس نیز نشان می‌دهد که میزان نارضایتی از حملات هواپیماهای بدون سرنشین رو به افزایش است.»

کریگ افزود: «وزیران باید درباره نقشی که دستگاه اطلاعاتی انگلیس در حمایت از حملات هواپیماهای بدون سرشین ایفا می‌کند شفاف سازی و این روند را متوقف کنند. آن‌ها باید به امریکا برای پایان دادن به این حملات فشار بیاورند.»