فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران از به پرواز درآمدن مدل ایرانی پهپاد RQ۱۷۰ خبر داد.

سردار حاجی زاده، تاکید کرد: نمونه آمریکایی این پهپاد را چون غنیمت است پس نمی دهیم اما اگر تحریم‌های ایران علیه آمریکا برداشته شود شاید یک نمونه ایرانی را به آمریکا بدهیم.
وی اظهار داشت: از زمان به غنیمت گرفتن هواپیمای RQ ۱۷۰ آمریکایی تا زمان به پرواز درآمدن RQ ۱۷۰ ایرانی کمتر از سه سال گذشت و در طی این مدت ده ها پروژه تعریف شد که یکی از آن پروژه ها ساخت و مهندسی معکوس هواپیمای RQ ۱۷۰ بود.
وی افزود: در زمینه ساخت RQ ۱۷۰ ایرانی طراحی معکوس صورت گرفت.
طراحی معکوس با مهندسی معکوس تفاوت دارد به این معنا که در ساخت RQ ۱۷۰ ایرانی با استفاده از برخی زیرمجموعه ها و ایده های اصلی هواپیمای آمریکایی ایده های بومی نیز در فرایند تولید RQ ۱۷۰ ایرانی بکار گرفته شد.
سردار حاجی زاده در تشریح مشخصات و قابلیت‌های پهپاد RQ ۱۷۰ خاطر نشان کرد: همانطور که متخصصان امر هوایی اطلاع دارند مجموعه بال بدنه و بخش عمودی و افقی هواپیما در یک بال خلاصه شده که از طبیعت الگو گرفته است و به همین دلیل میزان اصطکاک و مصرف سوخت آن نسبت به مورد مشابه بسیار کاهش پیدا کرده است.
حدود سه سال پیش یک فروند هواپیمای RQ۱۷۰ آمریکایی جهت انجام مأموریت های جاسوسی وارد خاک ایران شد که مهندسان هوافضای سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران کنترل این هواپیما را به دست گرفته و آن را به صورت سالم به غنیمت گرفتند.
منبع: خبرگزاری فارس