یک مقام ارشد صهیونیستی گفت: دولت سوئد روز گذشته به تل آویو اطلاع داده است که این کشور فردا دولت فلسطین را به رسمیت خواهد شناخت.

بر اساس این گزارش، استفان لوفون نخست وزیر جدید سوئد پیش از این در مراسم تحلیف در سخنانی تاکید کرده بود که سیاست خارجی دولت وی این خواهد بود که سوئد دولت فلسطین را به رسمیت خواهد شناخت.

اسرائیل به شدت نسبت به این اقدام دولت سوئد اعتراض کرده و سفیر این کشور را فراخوانده است و مراتب اعتراض شدید خود را به وی اعلام نموده است.

در پاسخ به اعتراض اسرائیل هم نخست وزیر و هم وزیر خارجه سوئد تاکید کرده اند که این اقدام یعنی به رسمیت شناختن دولت فلسطین همین فردا اتفاق نخواهد افتاد و تنها پس از مذاکره و رایزنی با رژیم اسرائیل عملی خواهد شد.

در عین حال لوفون در جریان نشست کمیته روابط خارجی پارلمان سوئد که روز دوشنبه برگزار شد تاکید کرد که به رسمیت شناختن دولت فلسطین به زودی اتفاق خواهد افتاد.

مجمع عمومی سازمان ملل در سال ۲۰۱۲ میلادی دولت مستقل فلسطین را رسمیت شناخته ولی اتحادیه اروپا و اکثر کشورهای اروپایی هنوز دولت فلسطین را به رسمیت نشناخته اند.

تصمیم سوئد برای به رسمیت شناختن فلسطین با توجه به جایگاه مهم این کشور در سیاست خارجی اتحادیه اروپا توجه زیادی را به خود معطوف کرده است. این اظهارات همچنین می تواند با انتقاد شدید اسرائیل و همچنین آمریکا و اتحادیه اروپا روبرو شود.

در بین کشورهای اتحادیه اروپا نیز مجارستان، لهستان و اسلواکی تاکنون دولت فلسطین را به رسمیت شناخته اند که این اقدام نیز پیش از پیوستن این کشورها به اتحادیه اروپا بوده است.

اگر سوئد به برنامه های خود عمل کند نخستین کشور عضو اتحادیه اروپا خواهد بود که دولت فلسطین را به رسمیت خواهد شناخت.