خبرنگاران و فعالان در پایگاه‌های اجتماعی روز جمعه از اقدام شخصی یا اشخاصی در برافراشتن پرچم داعش بر فراز جبل الرحمه عرفات به هنگام ادای مناسک حج خبر دادند.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، برخی فعالان سیاسی در فیس بوک، توئیتر و یوتیوب تصاویری از برافراشته شدن پرچم سیاه داعش در میان حجاج به هنگام ادای بزرگترین رکن حج و وقوف در عرفات را در صفحات شخصی خود منتشر کردند.

تلویزیون ماهواره‌ای عربستان هم که تصاویر مناسک حج را به صورت زنده پخش می‌کند، این تصویر را برای چند دقیقه پخش کرد، اما کارگردان به محض متوجه شدن از ادامه آن جلوگیری کرد.

عبدالباری عطوان یکی از نویسندگان و روزنامه‌نگاران عرب در مقاله‌ای در روزنامه رأی الیوم، نوشت: زمانی که پخش مستقیم مراسم عرفه را دنبال می‌کردم که بیش از دو میلیون حاجی از مناطق مختلف برای ادای مناسک حج در لباس‌های سفید احرام با چهره‌های شاد و سرشار از خوشبختی و ایمان در حال انجام مناسک بودند، توجهم به پرچم سیاه داعش افتاد که از دور بر بالای جبل الرحمه به اهتزاز درآمده بود و عبارت لااله الا الله محمد رسول الله در وسط آن به رنگ سفید به چشم می‌خورد.

عطوان ادامه داد: نمی‌دانم چه کسی این پرچم را برافراشته زیرا پخش این تصویر فقط چند ثانیه طول کشید و نمی‌دانم و از کجا باید بدانم چه بر سر صاحب آن آمده است.

وی افزود: مقام‌های سعودی از انجام اقدام‌های سیاسی در اماکن مقدس جلوگیری می‌کنند، چه رسد به برافراشتن پرچم داعش.
عطوان گفت: به گروهی دچار شده‌ایم که خون‌ها را ریخته و جان‌های پاک را کشته و چهره زشتی از اسلام ارائه داده که هیچ تناسبی با اسلام ندارد، این افراد جنایتکارانی هستند که خون‌ها را ریخته و دارایی مردم را غارت کردند.

وی ادامه داد: پرچم «خلافت اسلامی» به مشاعر مقدسه در مکه مکرمه و کوه عرفه در یوم الوقفه راه یافته که البته شاید اقدام یک حاجی هیجان زده باشد یا یک اقدام عمدی که از پیش به خوبی برای آن برنامه‌ریزی شده باشد، اما هرچه که باشد، پیام بسیار مهم و در عین حال بسیار خطرناکی دارد.